EG vinder millionopgave hos kommune på den omstridte SKI 02.19-aftale

Silkeborg Kommune har i en direkte tildeling valgt EG til levering af kommunens løn- og vagtplanlægningssystem i en aftale til 44 millioner kroner. Aftalen er indgået på SKI 02.19-aftalen, hvor flere aftale med KMD tidligere er blevet annulleret.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

I en aftale til 44 millioner kroner har Silkeborg Kommune valgt EG til levering af kommunens løn- og vagtplanssystem.

Ordren er tilfaldet EG efter en direkte tildeling via rammeaftalen SKI 02.19

"Proceduren direkte tildeling er valgt, idet kommunen efterspørger en standardydelse på standardvilkår, og der har ikke været behov for budgetsikkerhed eller andre specialtilpasninger. Silkeborg Kommune er derfor forpligtede til at anvende direkte tildeling som tildelingsmetode," skriver kommunen i en udbudsbekendtgørelse.

EG står blandt andet bag vagtplanssystemet EG Optima og SD Løn fra det EG-ejede Silkeborg Data.

Omstridt SKI-aftale

Tidligere har både Faxe og Egedal Kommune annulleret lignende systemaftaler med KMD indgået på SKI 02.19.

Det skete efter, at Klagenævnet for Udbud havde dømt KMD-aftalerne hos Egedal Kommune for i strid med udbudsloven.

Begge kommuner havde som hos Silkeborg Kommune valgt at gennemføre udbudsprocessen som en direkte tildeling.

Læs også: Endnu en kommune opsiger million-kontrakt med KMD efter ballade om lovlighed

I Egedal Kommunes tilfælde havde KMD-aftalerne ledt til markante nedslag i pris, hvilket klagenævnet mente var i strid med rammeaftalens betingelser, hvor leverandørerne byder ind med standardpriser.

I Egedal Kommunes tilfælde endte aftalerne med at føre til et markant nedslag i pris, som EG og Fujitsu siden klagede over.

Her gik prisen fra 74,3 millioner kroner for KMD-aftalerne, hvis parterne havde fulgt listepriserne i SKI-rammeaftalen, til i stedet at koste kommunen 17,3 millioner kroner.

Til sammen skulle fire KMD-aftaler have sikret Egedal Kommune en sammenhængende it-løsning inden for ressourcestyringen på tværs af organisationen.

Læs også: Egedal Kommune annullerer fire KMD-aftaler efter klager

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S