Columbus dropper rollen som samlet landechef i USA: Omorganiserer efter langvarig nedtur

Efter flere års nedtur på det amerikanske marked, splitter selskabet nu den amerikanske division op og dropper helt at have en samlet landechef i USA.

Artikel top billede

Columbus splitter efter flere års nedtur på det amerikanske marked det amerikanske selskab op i to dele og fjerner posten som amerikansk landechef.

Bestyrelsesformand Ib Kunøe fortæller til ITWatch, at den amerikanske forretning deles op i en del, der fokuserer på små virksomheder og små systemer samt en del, der fokuserer på enterprise.

Columbus meddelte i sidste uge, at selskabets amerikanske landechef, Chris Alagna, var stoppet efter blot godt et års tid i selskabet.

Det kan du læse mere om her: Columbus' amerikanske landechef færdig i selskabet efter blot halvandet år - USA fortsat et stort problembarn for Columbus

Han afløste i fjor den tidligere danske HP-chef Keld Jersild Olsen som landechef i USA, hvilket du kan læse mere om her: Tidligere dansk topchef for HP og Netdesign lander nyt job efter fejlslået amerikansk Columbus-eventyr: Se hans nye job her

Ib Kunøe siger til ITWatch, at det ‘altså ikke duer’ at have en dansker som landechef i USA.

Om Chris Alagnas exit siger han:

“Vi har snakket om det og er blevet enige om, at vi ikke behøvede så tungt et hoved i USA. Det var gearet til noget andet. Vi kan ikke blive ved med at have halvdårlige resultater i USA, vi må sige enten-eller – nu må vi have fuld drøn på den nye organisation.”

Columbus har omkring 135 medarbejdere i USA.

Læs også:

Columbus sætter fuld fokus på disse syv produkter med kæmpe strategiplan: Kommer til at forandre selskabet i de kommende år

Ib Kunøe i fuld gang med at finde ny topchef til Columbus: De første samtaler er overstået - og der er flere i den kommende tid

Her er Columbus' to grunde til at sælge softwareselskabet To-Increase efter 15 års ejerskab

Ib Kunøes store strategiplan skal omdanne Columbus til et konsulenthus: "Det er på tide at stramme op"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos