Podcast: Lær om slangegift, tarmbakterier og nanoteknologi

Podcastserie fra DTU åbner døren til laboratorierne og giver et indblik i forskningens mangfoldige verden.

Artikel top billede

(Foto: Lars Møller)

Praktisk taget al forskning bæres af en personlig og vedholdende fascination af et fagområde, der nogle gange er meget bredt, andre gange nærmest ufatteligt snævert.

Men der gemmer sig en god historie bag det meste, og i podcastserien DTU Learn for Life præsenterer nogle af DTUs bedste forskere og formidlere deres arbejde.

De første tre af foreløbig 10 producerede afsnit er allerede tilgængelige og handler om slangegift, kryptologi og fremtidens energi.

De efterfølgende afsnit vil blive frigivet, så der er et nyt afsnit at lytte til hver anden uge. Desuden er det planen at fortsætte produktionen, så der med tiden vil komme 10-12 nye afsnit om året.

Podcastserien består af 10 afsnit og tre af dem – forskning i slangeafgift, kryptologi og fremtidens energi – er nu bredt tilgængelige på alle streamingtjenester.

Titel: DTU Learn for Life. Kan høres på alle streaming-tjenester

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job