Amazon i ny storsatsning: Lancerer online-apotek

Amazon er klar med et større indtog i apoteker-branchen. Med Amazon Pharmacy er e-handelsgiganten klar med et online-apotek, hvor kunder kan bestille og få bragt receptpligtig medicin til døren.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Amazon er nu klar med et storstilet fremstød i medicinalbranchen.

Med Amazon Pharmacy har it-giganten lanceret et online-apotek, hvor kunder kan bestille og få bragt medicin direkte til døren.

Onlineapoteket blev lanceret tirsdag som en underside på Amazons handelsplads, hvor det også er muligt at få hjælp og råd fra ansatte farmaceuter døgnet rundt.

På siden kan kunder via en sikker profil indtaste informationer om ens sundhedsforsikring og holde styr på recepter samt sammenlinge medicinpriser.

Det tilføjes desuden, at Amazon Prime-medlemmer får besparelser på kopimedicin.

"I takt med, at flere og flere mennesker skal ordne deres hverdagsærinder hjemmefra, er apoteket en vigtig og nødvendig tilføjelse til Amazons onlineforretning," lyder det fra Doug Herrington, underdirektør for Amazons consumer-forretningen i Nordamerika, i meddelelsen.

Det er først nu, at selskabet lancerer sit onlineapotek, selvom det er over to år siden, at Amazon købte selskabet Pillpack, der specialiserer sig i at udbringe receptpligtig medicin.

Overtagelsen kostede dengang Amazon 753 millioner dollar.

"PillPack har leveret en enestående apotekstjeneste til personer med kroniske helbredstilstande i over seks år. Nu udvider vi vores apotekstilbud til Amazon.com, som vil hjælpe flere kunder med at spare tid, penge, forenkle deres liv og føle sig sundere," tilføjer Doug Herrington.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS