Udviklings- og Forenklingsstyrelsen indleder forhandling om 10-årig ESDH-opgave til 139 millioner kroner

Om godt og vel et år skal en ny it-leverandør overtage driften af et ESDH-system under Udviklings- og Forenklingsstyrelsen. Styrelsen sætter nu gang i et forhandlingsforløb om opgaven, der strækker sig over 10,5 år til en værdi af 139 millioner kroner.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om det store ESDH-udbud som Udviklings- og Forenklingsstyrelsen netop har sendt på gaden
  • Sådan vil udbudsforløbet foregå
227
1:15 min
Udviklings- og Forenklingsstyrelsen har indledt jagten på en it-leverandør, der fra 11. november skal overtage driften af et ESDH-system.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S