Statens It, Kombit og Koncern IT i tænkeboks efter nye EU-krav til cloud

Efter EU's cloud-anbefalinger og udkast til en ny standardaftale (SCC) er virksomheder og offentlige organisationer sendt ud i en større udredning af, om det kan få nogen konsekvenser i deres it-aftaler. Flere er sendt i tænkeboks, viser en rundspørge til Statens It, Kombit og Koncern IT.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvordan Statens It, Kombit og Koncern IT forholder sig til nye cloud-anbefalinger og standardkontrakter fra EU
1.068
5:30 min
Virksomheder og offentlige organisationer Europa over er sendt ud i en større teknisk og juridisk manøvre efter EU's nye anbefalinger og udkast til nye standardkontrakter (SCC'er) for overførsel af personoplysninger udenfor EU.

Flere virksomheder, Computerworld har talt med, fortæller, at der nu er sat et arbejde i gang med at finde ud af, hvad det betyder for især deres public cloud-aftaler.

It-advokat Martin Folke Vasehus har da også overfor Computerworld vurderet, at alle public cloud-kunder er nødt til at forholde sig til, om de har navnlig har den nødvendige kryptering og pseudonymisering på plads.

Også i den offentlige sektor har udviklingen i EU i kølvandet på Schrems II-dommen betydet ekstraarbejde.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S