Microsoft efter sidste uges opsigtsvækkende cloud-afgørelse i EU: Her er vores løsning på cloud-problemet

I sidste uge havde tech-giganten Microsoft ingen kommentar til den nyligt vedtagede EU-dom, som kan begrænse cloud-overførsler til USA. Nu er selskabet på banen med løfter om både regeringsmodstand og kompensation.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Microsoft løsning på Schrems II-dommen.
454
2:30 min
For godt to uger siden sendte nye EU-anbefalinger rystelser gennem it-branchen, da unionen mere eller mindre dømte amerikanske cloudløsninger ude.

Microsoft står som central spiller på området som en af de største cloud-spillere i verden. Nu melder cloud-giganten ind med sin løsning:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job