Ny alarm: Hackere bombarderer danske organisationer med phishing-mails

CFCS er ude med en ny trusselsrapport. Danske virksomheder bliver bombarderet med skadelige mails, og det store tema i dem er Corona.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilket tema phishing-hackerne oftest bruger til at lokke ofrene i nette med.
272
1:30 min
Op mod 80 procent af de mails, en dansk organisation modtager fra eksterne afsendere, er uønskede eller direkte skadelige. Det slår Center for Cybersikkerhed (CFCS) fast i en netop udkommet trusselsrapport.

Rapporten understreger desuden, at phishing gennem mails er en ”vedvarende og alvorlig cybertrussel” mod ikke bare danske virksomheder, men også myndigheder og borgere i almindelighed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job