RTX lander rekordoverskud trods stagnerende omsætning

It-virksomheden RTX kan præsentere et rekordstort driftsresultat i det dugfriske årsregnskab. Det sker på trods af, at omsætningen ikke har flyttet sig siden forrige år.

Artikel top billede

Med en stigning på otte procent rammer it-selskabet RTX en ny rekord for årets resultat.

I det seneste regnskab lander driftsresultatet nemlig på 108 millioner kroner, og det er det højeste nogensinde for den nordjyske virksomhed.

"Det har været et helt usædvanligt år, og meget har udviklet sig anderledes, end hvad vi og andre har kunnet forvente. Vores primære fokus har været medarbejdernes og vores samarbejdspartneres sundhed og sikkerhed. Det er vi lykkes godt med," lyder det fra direktør Peter Røpke i regnskabet.

Rekordresultatet kommer på trods af en toplinje, der ellers har stået stille siden 2019. Omsætningen lander nemlig på samme niveau som året før og lyder på 556 millioner kroner. Seks millioner højere end forrige år.

Alligevel er topchefen for det børsnoterede selskab godt tilfreds med begge resultater.

"Derudover har vi koncentreret os om at beskytte virksomhedens kommercielle og økonomiske interesser, og det mener vi er sket med et tilfredsstillende resultat til følge på både top- og bundlinje," lyder det ifølge regnskabet.

Læs også: De danske it-aktier buldrer frem i kølvandet på corona-krisen

Fastholder vækststrategi

Ser Peter Røpke frem i tiden, så regner han da også med, at den forventning selskabet har haft til det kommende regnskabsår fortsætter.

Forventningen er dog ikke enorme vækstrater, men at det kommende regnskab lander på nogenlunde samme niveau som nu.

Konkret betyder det en omsætning på mellem 545 og 600 millioner kroner, mens forventningen til driftsresultatet er på 95 til 120 millioner kroner.

"Vores fokusering på Enterprise, Healthcare og ProAudio fortsætter, og vi ser ingen tegn på en svækkelse af potentialet for RTX," siger Peter Røpke og fortsætter:

"Tværtimod oplever vi fortsat en væsentlig interesse fra både eksisterende og potentielle nye kunder i at udvide og indlede samarbejde med os på baggrund af vores trådløse kompetencer og produkter. Det er positivt og lover godt for de kommende år."

Læs også: Nordjyske RTX kommer stærkt igen efter corona-mavepuster: Hæver indtjeningen med 31 procent

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse