RTX lander rekordoverskud trods stagnerende omsætning

It-virksomheden RTX kan præsentere et rekordstort driftsresultat i det dugfriske årsregnskab. Det sker på trods af, at omsætningen ikke har flyttet sig siden forrige år.

Artikel top billede

Med en stigning på otte procent rammer it-selskabet RTX en ny rekord for årets resultat.

I det seneste regnskab lander driftsresultatet nemlig på 108 millioner kroner, og det er det højeste nogensinde for den nordjyske virksomhed.

"Det har været et helt usædvanligt år, og meget har udviklet sig anderledes, end hvad vi og andre har kunnet forvente. Vores primære fokus har været medarbejdernes og vores samarbejdspartneres sundhed og sikkerhed. Det er vi lykkes godt med," lyder det fra direktør Peter Røpke i regnskabet.

Rekordresultatet kommer på trods af en toplinje, der ellers har stået stille siden 2019. Omsætningen lander nemlig på samme niveau som året før og lyder på 556 millioner kroner. Seks millioner højere end forrige år.

Alligevel er topchefen for det børsnoterede selskab godt tilfreds med begge resultater.

"Derudover har vi koncentreret os om at beskytte virksomhedens kommercielle og økonomiske interesser, og det mener vi er sket med et tilfredsstillende resultat til følge på både top- og bundlinje," lyder det ifølge regnskabet.

Læs også: De danske it-aktier buldrer frem i kølvandet på corona-krisen

Fastholder vækststrategi

Ser Peter Røpke frem i tiden, så regner han da også med, at den forventning selskabet har haft til det kommende regnskabsår fortsætter.

Forventningen er dog ikke enorme vækstrater, men at det kommende regnskab lander på nogenlunde samme niveau som nu.

Konkret betyder det en omsætning på mellem 545 og 600 millioner kroner, mens forventningen til driftsresultatet er på 95 til 120 millioner kroner.

"Vores fokusering på Enterprise, Healthcare og ProAudio fortsætter, og vi ser ingen tegn på en svækkelse af potentialet for RTX," siger Peter Røpke og fortsætter:

"Tværtimod oplever vi fortsat en væsentlig interesse fra både eksisterende og potentielle nye kunder i at udvide og indlede samarbejde med os på baggrund af vores trådløse kompetencer og produkter. Det er positivt og lover godt for de kommende år."

Læs også: Nordjyske RTX kommer stærkt igen efter corona-mavepuster: Hæver indtjeningen med 31 procent

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S