RTX lander rekordoverskud trods stagnerende omsætning

It-virksomheden RTX kan præsentere et rekordstort driftsresultat i det dugfriske årsregnskab. Det sker på trods af, at omsætningen ikke har flyttet sig siden forrige år.

Artikel top billede

Med en stigning på otte procent rammer it-selskabet RTX en ny rekord for årets resultat.

I det seneste regnskab lander driftsresultatet nemlig på 108 millioner kroner, og det er det højeste nogensinde for den nordjyske virksomhed.

"Det har været et helt usædvanligt år, og meget har udviklet sig anderledes, end hvad vi og andre har kunnet forvente. Vores primære fokus har været medarbejdernes og vores samarbejdspartneres sundhed og sikkerhed. Det er vi lykkes godt med," lyder det fra direktør Peter Røpke i regnskabet.

Rekordresultatet kommer på trods af en toplinje, der ellers har stået stille siden 2019. Omsætningen lander nemlig på samme niveau som året før og lyder på 556 millioner kroner. Seks millioner højere end forrige år.

Alligevel er topchefen for det børsnoterede selskab godt tilfreds med begge resultater.

"Derudover har vi koncentreret os om at beskytte virksomhedens kommercielle og økonomiske interesser, og det mener vi er sket med et tilfredsstillende resultat til følge på både top- og bundlinje," lyder det ifølge regnskabet.

Læs også: De danske it-aktier buldrer frem i kølvandet på corona-krisen

Fastholder vækststrategi

Ser Peter Røpke frem i tiden, så regner han da også med, at den forventning selskabet har haft til det kommende regnskabsår fortsætter.

Forventningen er dog ikke enorme vækstrater, men at det kommende regnskab lander på nogenlunde samme niveau som nu.

Konkret betyder det en omsætning på mellem 545 og 600 millioner kroner, mens forventningen til driftsresultatet er på 95 til 120 millioner kroner.

"Vores fokusering på Enterprise, Healthcare og ProAudio fortsætter, og vi ser ingen tegn på en svækkelse af potentialet for RTX," siger Peter Røpke og fortsætter:

"Tværtimod oplever vi fortsat en væsentlig interesse fra både eksisterende og potentielle nye kunder i at udvide og indlede samarbejde med os på baggrund af vores trådløse kompetencer og produkter. Det er positivt og lover godt for de kommende år."

Læs også: Nordjyske RTX kommer stærkt igen efter corona-mavepuster: Hæver indtjeningen med 31 procent

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S