Danskere i ny undersøgelse: Vi ved slet ikke nok om 5G

Danskernes viden om 5G-teknologien er lavet, og et mindretal på 13 procent frygter sågar de sundhedsmæssige konsekvenser af teknologien, og det bekymrer Jakob Willer, direktør for Teleindustrien.

Artikel top billede

Ikke alene oplyser 60 procent af de adspurgte danskere i en ny undersøgelse foretaget af revisions- og rådgivningsfirmaet Deloitte, at de ikke ved nok om 5G.

Et lille men dog ikke helt ubetydeligt mindretal på 13 procent oplyser dog også, at de frygter, at der er negative sundhedsmæssige konsekvenser ved den nye teknologi.

Især det sidstnævnte kommer bag på Jakob Willer, direktør i telebranchens interesseorganisation Teleindustrien, fortæller han til Berlingske

”Det overrasker og bekymrer mig lidt, at 13 procent har opfattelsen, at 5G kan være sundhedsskadelig, og at en stor del selvfølgelig er usikre på det. Det er en opgave, som vi godt ved er der, og som vi tager meget alvorligt. Hver gang der er skiftet generation af mobiltelefoni opstår diskussionen om de sundhedsmæssige aspekter. Derfor skaber vi fuld transparens om, hvordan vi sikrer at overholde de fastsatte grænseværdier, når vi bygger ud med 5G og nye mobilantenner, og vi foretager kontrolmålinger for at sikre det,” siger han til Berlingske.

Jakob Willer oplyser dog ifølge Berlingske, at han til gengæld ikke er overrasket over, at danskerne ikke følte, at de vidste nok om 5G, da de deltog i undersøgelsen i sommer.

Ifølge ham er det helt naturligt, at folk først opdager potentialet ved en ny teknologi, når de selv får mulighed for at tage den i anvendelse.

Offer for konspirationsteorier

5G-udrulningen har flere steder i udlandet været et hyppigt offer for konspirationsteorier.

I Storbrtiannien har konspirationsteoretiker, der tror, at der er en sammenhæng mellem 5G-udrulningen af covid19-pandemien eksempelvis afbrændt tele-master.

Det fik direktøren for det britiske sundhedssystem, NHS, Stephen Powis til at understrege, at det britiske sundhedssystem netop under en krise-situation er dybt afhængig af et velfungerende mobilnetværk.

”5G-historien er totalt sludder og vrøvl. Det er den værste slags fake news. Virkeligheden er, at de mobile netværk har afgørende betydning for os,” siger han til Reuters.

Læs også:Aktivister angriber og sætter ild til britiske 5G-master: Mener 5G er skyld i corona-virus

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT Cyber- og Sikkerhedmedarbejder for Kommando og Kontrol Systemer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    IT Risk Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S