Danskere i ny undersøgelse: Vi ved slet ikke nok om 5G

Danskernes viden om 5G-teknologien er lavet, og et mindretal på 13 procent frygter sågar de sundhedsmæssige konsekvenser af teknologien, og det bekymrer Jakob Willer, direktør for Teleindustrien.

Artikel top billede

Ikke alene oplyser 60 procent af de adspurgte danskere i en ny undersøgelse foretaget af revisions- og rådgivningsfirmaet Deloitte, at de ikke ved nok om 5G.

Et lille men dog ikke helt ubetydeligt mindretal på 13 procent oplyser dog også, at de frygter, at der er negative sundhedsmæssige konsekvenser ved den nye teknologi.

Især det sidstnævnte kommer bag på Jakob Willer, direktør i telebranchens interesseorganisation Teleindustrien, fortæller han til Berlingske

”Det overrasker og bekymrer mig lidt, at 13 procent har opfattelsen, at 5G kan være sundhedsskadelig, og at en stor del selvfølgelig er usikre på det. Det er en opgave, som vi godt ved er der, og som vi tager meget alvorligt. Hver gang der er skiftet generation af mobiltelefoni opstår diskussionen om de sundhedsmæssige aspekter. Derfor skaber vi fuld transparens om, hvordan vi sikrer at overholde de fastsatte grænseværdier, når vi bygger ud med 5G og nye mobilantenner, og vi foretager kontrolmålinger for at sikre det,” siger han til Berlingske.

Jakob Willer oplyser dog ifølge Berlingske, at han til gengæld ikke er overrasket over, at danskerne ikke følte, at de vidste nok om 5G, da de deltog i undersøgelsen i sommer.

Ifølge ham er det helt naturligt, at folk først opdager potentialet ved en ny teknologi, når de selv får mulighed for at tage den i anvendelse.

Offer for konspirationsteorier

5G-udrulningen har flere steder i udlandet været et hyppigt offer for konspirationsteorier.

I Storbrtiannien har konspirationsteoretiker, der tror, at der er en sammenhæng mellem 5G-udrulningen af covid19-pandemien eksempelvis afbrændt tele-master.

Det fik direktøren for det britiske sundhedssystem, NHS, Stephen Powis til at understrege, at det britiske sundhedssystem netop under en krise-situation er dybt afhængig af et velfungerende mobilnetværk.

”5G-historien er totalt sludder og vrøvl. Det er den værste slags fake news. Virkeligheden er, at de mobile netværk har afgørende betydning for os,” siger han til Reuters.

Læs også:Aktivister angriber og sætter ild til britiske 5G-master: Mener 5G er skyld i corona-virus

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S