Fejlslagent it-projekt koster Miracle dyrt: Har tabt millioner på Oracle-baseret system til det offentlige

Det danske udviklingshus Miracle har mistet mange millioner kroner på et fejlslagent it-projekt. Den Oracle-baserede cloud-løsning er nu leveret, men den sender bundlinjen i minus.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Miracles seneste årsregnskab
  • Hvilket projekt, der har kostet selskabet millioner af kroner
711
3:45 min
Hvad der skulle være en profitabel aftale, har vist sig at være en særdeles dyr affære for Miracle.

Det danske udviklingshus har nemlig tabt millioner på en HR-løsning til Økonomistyrelsen, som Miracle har arbejdet på siden 2017.

Efter en række forsinkelser og problemer med projektet, der oprindeligt skulle være taget i brug i 2018, ender det med at slå bunden ud af selskabets seneste årsregnskab.

Miracle noterer, at løsningen, kaldet HR-Projektet, har kostet selskabet et sted mellem 20-25 millioner kroner alene i regnskabsåret, der strækker sig fra 1. juli 2019 til 30. juni 2020.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks