Fejlslagent it-projekt koster Miracle dyrt: Har tabt millioner på Oracle-baseret system til det offentlige

Det danske udviklingshus Miracle har mistet mange millioner kroner på et fejlslagent it-projekt. Den Oracle-baserede cloud-løsning er nu leveret, men den sender bundlinjen i minus.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Miracles seneste årsregnskab
  • Hvilket projekt, der har kostet selskabet millioner af kroner
711
3:45 min
Hvad der skulle være en profitabel aftale, har vist sig at være en særdeles dyr affære for Miracle.

Det danske udviklingshus har nemlig tabt millioner på en HR-løsning til Økonomistyrelsen, som Miracle har arbejdet på siden 2017.

Efter en række forsinkelser og problemer med projektet, der oprindeligt skulle være taget i brug i 2018, ender det med at slå bunden ud af selskabets seneste årsregnskab.

Miracle noterer, at løsningen, kaldet HR-Projektet, har kostet selskabet et sted mellem 20-25 millioner kroner alene i regnskabsåret, der strækker sig fra 1. juli 2019 til 30. juni 2020.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S