Berømt tech-professor i ny bog: Derfor bliver verden ikke normal igen, når vaccinen kommer

Næste år slipper Covid-19 formentlig sit greb, men betyder det så også, at alt vender tilbage til Old Normal? Det giver professor og forfatter Scott Galloway et bud på i sin nye bog, Post Corona: From Crisis to Opportunity.

Artikel top billede

Covid-19 har bombet luftfart, turisme-, restaurations- og hotelvirksomheder tilbage til stenalderen.

Til gengæld har videotjenester og webhandel – anført af mastodonten Amazon – kronede dage og kan dårligt følge med efterspørgslen. Den enes død, den andens brød.

Men går alt som ventet, vender den gode, gamle verden til allerede tilbage til næste år, når effekten af vaccineprogrammerne for alvor har fået fat.

Eller gør den nu også det? Det mener forfatter og professor Scott Galloway fra NYU Stern School of Business ikke, at vi skal regne med.

I sin nye bog, Post Corona: From Crisis to Opportunity, argumenterer han tværtimod for, at Covid-19 – ud over behovet for afstand og trælse ansigtsmasker – mest af alt har sat turbo på en række tendenser, der allerede var ved at sætte deres præg på vores liv.

Galloway mener således, at det udbredt distancearbejde er kommet for at blive, og at det samme gælder onlineundervisning i langt videre omfang end før corona.

Forfatteren har tidligere beskæftiget sig indgående med techindustrien, blandt andet i sin tidligere bog The Four om Amazon, Apple, Facebook og Google.

I bogen plæderer han for, at de ændringer, verdenssamfundet har gennemgået under pandemien har sat sig så dybe spor, at techindustrien kommer til at profitere på dem mange år frem.

Samt at det i fremtiden kun bliver endnu sværere at overleve som virksomhed med en halvsløj forretningsmodel.

Kort sagt ville flertallet af de virksomheder, der er bukket under i det ualmindeligt ærgerlige år 2020 nok have drejet nøglen om alligevel. Nu er det bare gået lidt hurtigere.

Det kan man alt sammen læse mere om i Post Corona: From Crisis to Opportunity, der udkom i denne uge og som det i skrivende stund kun er ganske få medier, der har fået lov at kaste et blik på.

Men en af dem, nemlig Financial Times, er positiv og skriver om bogen, at den er underholdende, letlæst og ”as good an analysis as you could wish to read.”

Titel: Post Corona: From Crisis to Opportunity. Forfatter: Scott Galloway

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS