Dokumentar: Til månen og hjem igen med originalmateriale og tilbageholdt åndedræt

Apollo 11, der havde premiere sidste år, er en af alle tiders bedste dokumentarfilm om månelandingen og kan streames på Netflix og C More.

Artikel top billede

Hele verden fulgte med, da motorerne blev tændt på den godt 110 meter høje Saturn V-raket, som sendte Aldrin, Armstrong og Collins mod månen i 1969.

Men bag de tre hovedpersoner stod et af de mest kostbare udviklingsprogrammer i menneskehedens historie.

Tusindvis af teknikere havde gennem ti år arbejdet målrettet for, at kulminationen af rumkapløbet faldt ud til amerikanernes fordel og i kontrolcentret på jorden var spændingen så tyk, at man kunne skære i den.

I dokumentarfilmen Apollo 11, der havde premiere sidste år og som kan streames på C More og Netflix, er man med hele vejen. Man følger ikke kun de tre astronauter, men også teknikerne, der gjorde det hele muligt.

Filmen gør i vidt omfang brug af optagelser, der ikke tidligere har været tilgængelige for offentligheden. Det er med til at gøre filmen til en af de indtil videre bedste, mest spændende og originale dokumentariske skildringer af forløbet før, under og efter månelandingen.

Apollo 11 har desuden vundet adskillige priser og høster ros på alt fra IMDB til toneangivende kritikersites såsom Rotten Tomatoes og Metacritic.

Så har man adgang til en af de tjenester, der har Apollo 11 liggende – og blot marginal interesse for rumfart – er den nærmest obligatorisk materiale på en lang vinteraften.

I øvrigt skal Apollo 11 ikke forveksles med National Geograhics-dokumentaren Apollo: Missions to the Moon, som også havde premiere i jubilæumsåret 2019 og kan streames på Disney+. Det er dog også en udmærket film, der anlægger et bredere perspektiv på hele Apollo-programmet.

Titel: Apollo 11. Kan streames på Netflix og C More (samt lejes flere steder)

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job