Ny plan: Sådan vil Datatilsynet blive bedre til at vurdere, hvor der er størst risici for brud på GDPR

Med en ny data- og risikobaseret strategi vil Datatilsynet blive skarpere på at udnytte sine ressourcer, hvor det giver bedst mening. Blandt andet vil Datatilsynet nu til at tildele brancher en risikoprofil. Se overskrifterne i den nye strategi her.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se overskrifterne i Datatilsynets nye strategi
  • Derfor vil Datatilsynet til at risikovurdere enkelte brancher
  • Tjek de otte indsatser i Datatilsynets strategi
848
4:15 min
Datatilsynet har ifølge Rigsrevisionen ikke siden GDPR trådte i kraft 25. maj 2018 ført risikobaserede tilsyn.

Det er ifølge Rigsrevisionen et problem, da der derfor hersker usikkerhed om, hvorvidt Datatilsynet har brugt sine ressourcer mest optimalt.

Sådan lød kritikken fra Rigsrevisionen i maj 2020.

Onsdag lancerer Datatilsynet så en splinterny strategi om en styrkelse af tilsynets data- og risikobaserede indsats over de næste par år.

Katalysatoren for den nye strategi er dog et generelt ønske om at blive bedre til at udnytte tilsynets ressourcer.

Det fortæller Frederik Siegumfeldt, tidligere tilsynschef og nu kontorchef hos Datatilsynet, til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS