Danske Lessor vil tredoble sin omsætning med ambitiøs plan: Skal runde en milliard kroner om fem år

Det danske lønselskab Lessor skal tredoble sin omsætning inden for de kommende fem år, hvor selskabet sigter efter at runde en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Det danske lønselskab Lessor skal inden for de kommende fem år tredoble sin omsætning på det europæiske marked, så den runder en milliard kroner.

Sådan lyder ambitionen for selskabet, fortæller direktør Henrik Møller til ITWatch.

Lessor blev i 2019 blev solgt til amerikanske Paychex, som allerede dengang havde store ambitioner med det danske selskab.

Det kan du læse mere om her: Tidligere Lessor-ejer solgte selskabet efter mindre end to år - men amerikansk it-gigant vil beholde det danske lønfirma 'for evigt'

Lessor og Paychex satser stort på ikke mindst Lessors lønløsning. Hertil kommer en række nye løsninger, som selskabet vil præsentere under navnet Lessorwork.

Denne pakke skal dække løsninger inden for planlægning, udvikling, ansættelse og lignende.

“Det skal blive stort. Vi skal ramme en omsætning for Paychex Europe, som Lessor Group er en del af, på en milliard kroner om fem år. Og det er det her en meget væsentlig del. Vi investerer for fuld skrald på europæisk plan trods coronaen," siger Henrik Møller til mediet.

Henrik Møller fortæller, at Paychex er klar til at investere 300-400 millioner kroner i den europæiske forretning - blandt andet i opkøb for at nå målet.

Læs også:

Ny ejer af danske Lessor med Peter Colsted i spidsen gør klar til flere kæmpe-opkøb: Se planerne her

Lessor udfordret af eksplosiv efterspørgsel efter selskabets produkter: "Det er en stor udfordring for os"

Peter Colsted trækker sig som topchef for Lessor for at tage på lang rejse med konen: Bliver afløst af EG-veteran

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job