Danske Lessor vil tredoble sin omsætning med ambitiøs plan: Skal runde en milliard kroner om fem år

Det danske lønselskab Lessor skal tredoble sin omsætning inden for de kommende fem år, hvor selskabet sigter efter at runde en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Det danske lønselskab Lessor skal inden for de kommende fem år tredoble sin omsætning på det europæiske marked, så den runder en milliard kroner.

Sådan lyder ambitionen for selskabet, fortæller direktør Henrik Møller til ITWatch.

Lessor blev i 2019 blev solgt til amerikanske Paychex, som allerede dengang havde store ambitioner med det danske selskab.

Det kan du læse mere om her: Tidligere Lessor-ejer solgte selskabet efter mindre end to år - men amerikansk it-gigant vil beholde det danske lønfirma 'for evigt'

Lessor og Paychex satser stort på ikke mindst Lessors lønløsning. Hertil kommer en række nye løsninger, som selskabet vil præsentere under navnet Lessorwork.

Denne pakke skal dække løsninger inden for planlægning, udvikling, ansættelse og lignende.

“Det skal blive stort. Vi skal ramme en omsætning for Paychex Europe, som Lessor Group er en del af, på en milliard kroner om fem år. Og det er det her en meget væsentlig del. Vi investerer for fuld skrald på europæisk plan trods coronaen," siger Henrik Møller til mediet.

Henrik Møller fortæller, at Paychex er klar til at investere 300-400 millioner kroner i den europæiske forretning - blandt andet i opkøb for at nå målet.

Læs også:

Ny ejer af danske Lessor med Peter Colsted i spidsen gør klar til flere kæmpe-opkøb: Se planerne her

Lessor udfordret af eksplosiv efterspørgsel efter selskabets produkter: "Det er en stor udfordring for os"

Peter Colsted trækker sig som topchef for Lessor for at tage på lang rejse med konen: Bliver afløst af EG-veteran

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse