Danske Lessor vil tredoble sin omsætning med ambitiøs plan: Skal runde en milliard kroner om fem år

Det danske lønselskab Lessor skal tredoble sin omsætning inden for de kommende fem år, hvor selskabet sigter efter at runde en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Det danske lønselskab Lessor skal inden for de kommende fem år tredoble sin omsætning på det europæiske marked, så den runder en milliard kroner.

Sådan lyder ambitionen for selskabet, fortæller direktør Henrik Møller til ITWatch.

Lessor blev i 2019 blev solgt til amerikanske Paychex, som allerede dengang havde store ambitioner med det danske selskab.

Det kan du læse mere om her: Tidligere Lessor-ejer solgte selskabet efter mindre end to år - men amerikansk it-gigant vil beholde det danske lønfirma 'for evigt'

Lessor og Paychex satser stort på ikke mindst Lessors lønløsning. Hertil kommer en række nye løsninger, som selskabet vil præsentere under navnet Lessorwork.

Denne pakke skal dække løsninger inden for planlægning, udvikling, ansættelse og lignende.

“Det skal blive stort. Vi skal ramme en omsætning for Paychex Europe, som Lessor Group er en del af, på en milliard kroner om fem år. Og det er det her en meget væsentlig del. Vi investerer for fuld skrald på europæisk plan trods coronaen," siger Henrik Møller til mediet.

Henrik Møller fortæller, at Paychex er klar til at investere 300-400 millioner kroner i den europæiske forretning - blandt andet i opkøb for at nå målet.

Læs også:

Ny ejer af danske Lessor med Peter Colsted i spidsen gør klar til flere kæmpe-opkøb: Se planerne her

Lessor udfordret af eksplosiv efterspørgsel efter selskabets produkter: "Det er en stor udfordring for os"

Peter Colsted trækker sig som topchef for Lessor for at tage på lang rejse med konen: Bliver afløst af EG-veteran

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job