Morgen-briefing: Airbnb skal børsnoteres for 200 milliarder kroner / Filmproducent går uden om biografer og satser på streaming / Hackere går efter forsyningskæde for vacciner

Airbnb skal børsnoteres for 200 milliarder kroner. Filmproducent går uden om biografer og satser på streaming. Hackere går efter forsyningskæde for vacciner. Accenture: Cloud-omstilling har stort grønt potentiale. Accenture: Cloud-omstilling har stort grønt potentiale. Konsulentvirksomheden Flextribe ansætter ny direktør.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen indenfor til ugens sidste morgen-briefing hvor vi som vanligt tager dagens kig på de korte it-nyheder. I dag sammensat af Jakob Schjoldager.

Airbnb skal børsnoteres for 200 milliarder kroner

Udlejningstjenesten Airbnb igen på vej på børsen, og her anslår selskabet altså at det skal være til en værdi på 36 milliarder dollar, som svarer til godt 214 milliarder danske kroner.

Selskabet forventer at aktien bliver handlet for mellem 44 og 50 dollar per aktie.

Det skriver CNBC.

Airbnb planlagde tidligere at blive børsnoteret men droppede planerne på grund af de manglende indtægter efter corona lukkede rejseaktiviteten ned i det meste af verden.

Selskabets seneste offentlige værdiansættelse lød på 18 milliarder kroner.

Filmproducent går uden om biografer og satser på streaming

En af verdens største filmproducenter Warner Bros. vil sende samtlige nye film direkte på streamingtjenesten HBO Max.

Alle 17 film som selskabet planlægger at udgive i 2021 får premiere i biograferne samtidig med, at de bliver tilgængelige på streamingtjenesten.

Det skriver mediet Hollywood Reporter.

Det er ifølge mediet første gnag at en mediegigant på den måde går uden om biograferne og direkte hjem i folk stuer.

Hackere går efter forsyningskæde for vacciner

Siden corona-pandemien brød ud har hackerne i stigende grad brugt konsekvenserne til at franarre oplysninger og tjene penge.

Og nu tyder det på, at hackere også går efter vaccineproduktionen. Mere konkret skal to af de førende vacciner opbevares ved utroligt lave temperaturer, og der forsøger hackere ifølge IBM at forhindre transporten.

Det skriver tech-mediet Wired.

IBM har allerede observeret, at hackerne har sigtet rettet mod de virksomheder der har mulighed for at transportere vaccinen ved de meget lave temperaturer.

”Det her er foregået i september, hvilket betyder at nogle ser meget langt frem i tiden, og ser på hvor de skal være på det kritiske tidspunkt,” siger senior cyberanalyst fra IBM, Claire Zaboeva til mediet.

Accenture: Cloud-omstilling har stort grønt potentiale

En vej til den digitale omstilling kan ske ved at skifte til cloud-services. Sådan lyder det fra konsulenthuset Accenture i et indlæg i dagens udgave af Børsen.

En analyse som selskabet står bag viser nemlig, at en mitigration til cloud kan lede til en reduktion af den globale kulstofudledning knyttet til it på 5,9 procent.

”Reduktionen af kulstofudledningen knytter sig blandt andet til effektivisering af hardware, bæredygtig software og bedre udnyttelse af systemer. Cloud er blot én af de digitale løsninger, som kan være med til at udløse det grønne potentiale i digitaliseringen af den offentlige sektor,” skriver Caroline Grevenkop-Castenskiold, management consultant og Lars Ingemann, managing director, Health & Public Service hos Accenture i erhvervsavisen.

Konsulentvirksomheden Flextribe ansætter ny direktør

Mandag tiltræder Line Skafte Wilkens som ny direktør for konsulentvirksomhed Flextribe.

”Det fleksible arbejdsmarked er en realitet. Balancen mellem fastansatte, eksterne konsulenter, freelancere har ændret sig voldsom på få år. Og den stigende kompleksitet gør det svært for virksomhederne at holde styr på de løst tilknyttede kolleger. Det stiller nye krav til organiseringen, og her er vores løsning en kæmpe hjælp til virksomhederne,” siger Line Skafte Wilkens i en meddelelse om sin nye stilling.

Flextribe matcher virksomheder og medarbejdere inden for it og det skal den nye direktør nu stå i spidsen for. Selskabet har 50 ansatte på hovedkontoret i København.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S