Morgen-briefing: Airbnb skal børsnoteres for 200 milliarder kroner / Filmproducent går uden om biografer og satser på streaming / Hackere går efter forsyningskæde for vacciner

Airbnb skal børsnoteres for 200 milliarder kroner. Filmproducent går uden om biografer og satser på streaming. Hackere går efter forsyningskæde for vacciner. Accenture: Cloud-omstilling har stort grønt potentiale. Accenture: Cloud-omstilling har stort grønt potentiale. Konsulentvirksomheden Flextribe ansætter ny direktør.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen indenfor til ugens sidste morgen-briefing hvor vi som vanligt tager dagens kig på de korte it-nyheder. I dag sammensat af Jakob Schjoldager.

Airbnb skal børsnoteres for 200 milliarder kroner

Udlejningstjenesten Airbnb igen på vej på børsen, og her anslår selskabet altså at det skal være til en værdi på 36 milliarder dollar, som svarer til godt 214 milliarder danske kroner.

Selskabet forventer at aktien bliver handlet for mellem 44 og 50 dollar per aktie.

Det skriver CNBC.

Airbnb planlagde tidligere at blive børsnoteret men droppede planerne på grund af de manglende indtægter efter corona lukkede rejseaktiviteten ned i det meste af verden.

Selskabets seneste offentlige værdiansættelse lød på 18 milliarder kroner.

Filmproducent går uden om biografer og satser på streaming

En af verdens største filmproducenter Warner Bros. vil sende samtlige nye film direkte på streamingtjenesten HBO Max.

Alle 17 film som selskabet planlægger at udgive i 2021 får premiere i biograferne samtidig med, at de bliver tilgængelige på streamingtjenesten.

Det skriver mediet Hollywood Reporter.

Det er ifølge mediet første gnag at en mediegigant på den måde går uden om biograferne og direkte hjem i folk stuer.

Hackere går efter forsyningskæde for vacciner

Siden corona-pandemien brød ud har hackerne i stigende grad brugt konsekvenserne til at franarre oplysninger og tjene penge.

Og nu tyder det på, at hackere også går efter vaccineproduktionen. Mere konkret skal to af de førende vacciner opbevares ved utroligt lave temperaturer, og der forsøger hackere ifølge IBM at forhindre transporten.

Det skriver tech-mediet Wired.

IBM har allerede observeret, at hackerne har sigtet rettet mod de virksomheder der har mulighed for at transportere vaccinen ved de meget lave temperaturer.

”Det her er foregået i september, hvilket betyder at nogle ser meget langt frem i tiden, og ser på hvor de skal være på det kritiske tidspunkt,” siger senior cyberanalyst fra IBM, Claire Zaboeva til mediet.

Accenture: Cloud-omstilling har stort grønt potentiale

En vej til den digitale omstilling kan ske ved at skifte til cloud-services. Sådan lyder det fra konsulenthuset Accenture i et indlæg i dagens udgave af Børsen.

En analyse som selskabet står bag viser nemlig, at en mitigration til cloud kan lede til en reduktion af den globale kulstofudledning knyttet til it på 5,9 procent.

”Reduktionen af kulstofudledningen knytter sig blandt andet til effektivisering af hardware, bæredygtig software og bedre udnyttelse af systemer. Cloud er blot én af de digitale løsninger, som kan være med til at udløse det grønne potentiale i digitaliseringen af den offentlige sektor,” skriver Caroline Grevenkop-Castenskiold, management consultant og Lars Ingemann, managing director, Health & Public Service hos Accenture i erhvervsavisen.

Konsulentvirksomheden Flextribe ansætter ny direktør

Mandag tiltræder Line Skafte Wilkens som ny direktør for konsulentvirksomhed Flextribe.

”Det fleksible arbejdsmarked er en realitet. Balancen mellem fastansatte, eksterne konsulenter, freelancere har ændret sig voldsom på få år. Og den stigende kompleksitet gør det svært for virksomhederne at holde styr på de løst tilknyttede kolleger. Det stiller nye krav til organiseringen, og her er vores løsning en kæmpe hjælp til virksomhederne,” siger Line Skafte Wilkens i en meddelelse om sin nye stilling.

Flextribe matcher virksomheder og medarbejdere inden for it og det skal den nye direktør nu stå i spidsen for. Selskabet har 50 ansatte på hovedkontoret i København.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect