NNIT-topchef Per Kogut er bekymret for salget i 2021: Nysalg har det svært under corona

NNIT-topchef Per Kogut er bekymret for salget i 2021.

Artikel top billede

NNIT har ikke landet mange store, nye ordrer i 2020, og topchef Per Kogut er bekymret for salget i 2021 også.

Han fortæller til ITWatch, at nysalg er meget svært for tiden, da corona-krisen betyder, at det ikke kan lade sig gøre at møde potentielle nye kunder.

Det betyder, at kunderne i de fleste tilfælde går den leverandør, som de allerede har.

“Derfor er den helt store bekymring derude, når jeg taler med ligesindede, hvordan pipelinen vil udvikle sig næste år. Den ser ud til at have det svært af åbenlyse årsager. Vi er formentlig snart igennem krisen, men senskaden for os er, at nysalg er blevet svækket,” siger Per Kogut.

Han fortæller, at NNIT til gengæld har fået blod på tanden efter opkøbet af Dynamics-huset Scales for tre år siden.

Efter krisen forventer NNIT at købe et selskab om året, fortæller han.

Scales har i de seneste fire år haft nærmest eksplosiv vækst. Det har blandt andet ført selskabet til tops blandt Computerworlds vækst-kometer.

Det kan du læse mere om her: Vækst på over 350 procent sender Scales til tops blandt it-kometerne

Læs også:

NNIT-topchef Per Kogut efter nedslående regnskab: "Jeg glæder mig til vi lægger 2020 bag os"

NNIT skifter ud i topledelsen - indsætter nye direktører: Se den nye direktion her

NNIT opkøber amerikansk selskab for 185 millioner kroner

Efter langt tilløb: NNIT rammes af endeligt kontrakt-ophør på kæmpe-aftale med Pandora

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics