Ib Kunøe brokker sig over stort Columbus-kursfald: Vi tjener stadigvæk 200 millioner kroner. Så hvad sker der?

Rigmanden Ib Kunøe, der er god for flere milliarder kroner, brokker sig nu højlydt over kursudviklingen for især Columbus-aktien, som er faldet fra kurs 18 til 7 på et år trods positive resultater.

Artikel top billede

En af den danske it-branches mest markante personligheder, den 77-årige milliardær Ib Kunøe, går nu kraftigt i rette med investorernes vurdering af Atesa og især selskabet Columbus , som han ejer halvdelen af.

Han er med egne ord voldsomt irriteret over, at aktiekursen ikke afspejler i de to selskaber, som han betegner som veldrevne.

Kursen på selskabets aktier er i følge Finans faldet fra kurs 18 til kurs syv på et år trods en vækst i resultatet af primær drift fra 171 til 238 millioner kroner.

“Der er ikke sket noget drastisk i selskabet. Vi tjener stadigvæk 200 millioner kroner. Så hvad sker der? Den slags taler folk ikke højt om, for markedet har jo altid ret – men hvis markedet har ret, må jeg jo ikke have styr på tingene. Derfor er jeg nødt til at gøre tingene på en anden måde, siger Ib Kunøe til Finans.

Frasalget af selskabet To Increase er en del af det at gøre tingene på en anden måde. Ifølge Ib Kunøe har To Increase, som hidtil har været en intern softwareleverandør i Columbus, intellektuelle rettigheder, som muligvis betyder, at To Increase er lige så meget værd i sig selv som hele Columbus.

Du kan læse mere om Columbus’ nye strategi og om frasalget af To Increase her.

Columbus puster ud efter hæsblæsende uge: Ny strategi, topchef-jagt, selskabssalg og regnskabstal

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job