Ib Kunøe brokker sig over stort Columbus-kursfald: Vi tjener stadigvæk 200 millioner kroner. Så hvad sker der?

Rigmanden Ib Kunøe, der er god for flere milliarder kroner, brokker sig nu højlydt over kursudviklingen for især Columbus-aktien, som er faldet fra kurs 18 til 7 på et år trods positive resultater.

Artikel top billede

En af den danske it-branches mest markante personligheder, den 77-årige milliardær Ib Kunøe, går nu kraftigt i rette med investorernes vurdering af Atesa og især selskabet Columbus , som han ejer halvdelen af.

Han er med egne ord voldsomt irriteret over, at aktiekursen ikke afspejler i de to selskaber, som han betegner som veldrevne.

Kursen på selskabets aktier er i følge Finans faldet fra kurs 18 til kurs syv på et år trods en vækst i resultatet af primær drift fra 171 til 238 millioner kroner.

“Der er ikke sket noget drastisk i selskabet. Vi tjener stadigvæk 200 millioner kroner. Så hvad sker der? Den slags taler folk ikke højt om, for markedet har jo altid ret – men hvis markedet har ret, må jeg jo ikke have styr på tingene. Derfor er jeg nødt til at gøre tingene på en anden måde, siger Ib Kunøe til Finans.

Frasalget af selskabet To Increase er en del af det at gøre tingene på en anden måde. Ifølge Ib Kunøe har To Increase, som hidtil har været en intern softwareleverandør i Columbus, intellektuelle rettigheder, som muligvis betyder, at To Increase er lige så meget værd i sig selv som hele Columbus.

Du kan læse mere om Columbus’ nye strategi og om frasalget af To Increase her.

Columbus puster ud efter hæsblæsende uge: Ny strategi, topchef-jagt, selskabssalg og regnskabstal

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS