Ib Kunøe brokker sig over stort Columbus-kursfald: Vi tjener stadigvæk 200 millioner kroner. Så hvad sker der?

Rigmanden Ib Kunøe, der er god for flere milliarder kroner, brokker sig nu højlydt over kursudviklingen for især Columbus-aktien, som er faldet fra kurs 18 til 7 på et år trods positive resultater.

Artikel top billede

En af den danske it-branches mest markante personligheder, den 77-årige milliardær Ib Kunøe, går nu kraftigt i rette med investorernes vurdering af Atesa og især selskabet Columbus , som han ejer halvdelen af.

Han er med egne ord voldsomt irriteret over, at aktiekursen ikke afspejler i de to selskaber, som han betegner som veldrevne.

Kursen på selskabets aktier er i følge Finans faldet fra kurs 18 til kurs syv på et år trods en vækst i resultatet af primær drift fra 171 til 238 millioner kroner.

“Der er ikke sket noget drastisk i selskabet. Vi tjener stadigvæk 200 millioner kroner. Så hvad sker der? Den slags taler folk ikke højt om, for markedet har jo altid ret – men hvis markedet har ret, må jeg jo ikke have styr på tingene. Derfor er jeg nødt til at gøre tingene på en anden måde, siger Ib Kunøe til Finans.

Frasalget af selskabet To Increase er en del af det at gøre tingene på en anden måde. Ifølge Ib Kunøe har To Increase, som hidtil har været en intern softwareleverandør i Columbus, intellektuelle rettigheder, som muligvis betyder, at To Increase er lige så meget værd i sig selv som hele Columbus.

Du kan læse mere om Columbus’ nye strategi og om frasalget af To Increase her.

Columbus puster ud efter hæsblæsende uge: Ny strategi, topchef-jagt, selskabssalg og regnskabstal

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S