Efter syv år i USA er Jesper Frederiksen blevet ny CIO hos Velux: Ændrede hele it-afdelingen efter en måned

Velux nye CIO er vendt hjem til Danmark efter mere end syv år som CIO i USA. Som én af sine første opgaver i Velux har Jesper Frederiksen bygget en hel ny it-organisation og ændret målsætningen for afdelingen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Velux' CIOs it-strategi
  • Hvorfor Jesper Frederiksen har valgt at rejse hjem fra USA for at blive CIO hos Velux
  • Læs hvorfor Jesper Frederiksen ændrede hele it-organisationen efter bare én måned på posten
1.152
6 min
Vindues-ikonet Velux ansatte i august en ny CIO midt under coronapandemien.

Jesper Frederiksen havde nemlig besluttet sig for at hive teltpælene op i USA og flytte sammen med familien tilbage til Danmark efter mere end syv år på den anden side af atlanterhavet.

Efter flere år som CIO hos amerikanske virksomheder som fødevareproducenten Mars og i Sillicon Vally-industrikonglomeratet Danaher, hvor han drev Danaher Labs, blev han i august ansat som CIO hos Velux.

"Jeg var på udkig efter en virksomhed med ambitioner. Ikke bare for it-afdelingen, men en virksomhed der kunne se potentiale i de digitale muligheder og som ville investere. Det fandt jeg i høj grad hos Velux," fortæller Jesper Frederiksen til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S