Efter syv år i USA er Jesper Frederiksen blevet ny CIO hos Velux: Ændrede hele it-afdelingen efter en måned

Velux nye CIO er vendt hjem til Danmark efter mere end syv år som CIO i USA. Som én af sine første opgaver i Velux har Jesper Frederiksen bygget en hel ny it-organisation og ændret målsætningen for afdelingen.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se Velux' CIOs it-strategi
  • Hvorfor Jesper Frederiksen har valgt at rejse hjem fra USA for at blive CIO hos Velux
  • Læs hvorfor Jesper Frederiksen ændrede hele it-organisationen efter bare én måned på posten
1.152
6 min
Vindues-ikonet Velux ansatte i august en ny CIO midt under coronapandemien.

Jesper Frederiksen havde nemlig besluttet sig for at hive teltpælene op i USA og flytte sammen med familien tilbage til Danmark efter mere end syv år på den anden side af atlanterhavet.

Efter flere år som CIO hos amerikanske virksomheder som fødevareproducenten Mars og i Sillicon Vally-industrikonglomeratet Danaher, hvor han drev Danaher Labs, blev han i august ansat som CIO hos Velux.

"Jeg var på udkig efter en virksomhed med ambitioner. Ikke bare for it-afdelingen, men en virksomhed der kunne se potentiale i de digitale muligheder og som ville investere. Det fandt jeg i høj grad hos Velux," fortæller Jesper Frederiksen til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics