Dansk kommune politianmeldt: Digitalt sikkerhedsbrud har fået store konsekvenser for familie

Guldborgsund Kommune er blevet politianmeldt af Datatilsynet efter et sikkerhedsbrud via digital post.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det fik store konsekvenser for en familie, da Guldborgsund Kommune ved en fejl begik et alvorligt sikkerhedsbrud.

Derfor er kommunen nu blevet indstillet til en bøde på 50.000 kroner og er blevet anmeldt til politiet af Datatilsynet.

Det skriver Datatilsynet på sin hjemmeside.

I sagen havde den danske kommune ved en fejl sendt oplysninger om et barns opholdssted til en far, der er var blevet frakendt forældremyndigheden til barnet.

Oplysningerne fremgik af en afgørelse, der blev fremsendt til barnets far via Digital Post.

Læs også: Ny plan: Sådan vil Datatilsynet blive bedre til at vurdere, hvor der er størst risici for brud på GDPR

Fik store konsekvenser

Fejlen har ifølge Datatilsynet haft store konsekvenser for familien og barnet, der ikke havde fået besked om fejlen og derfor ikke kunne tage forholdsregler.

"Det er vigtigt, at borgere kan være trygge, når deres oplysninger behandles af kommunen. Hvis det alligevel sker, at kommunen i en sag som denne, hvor konsekvenserne for borgeren er store, får sendt en afgørelse til en forkert modtager, er det vigtigt, at kommunen hurtigt begrænser skadevirkningerne. Og dette gælder i særdeleshed, når konsekvensen ved uautoriseret adgang er særlig høj for borgeren," oplyser Frederik Viksøe Siegumfeldt, kontorchef i Datatilsynet, til Datatilsynets hjemmeside.

Det er Datatilsynets vurdering, at Guldborgsund Kommune har overtrådt persondateforordningens artikel 83, stk 9.

Datatilsynet skriver på sin hjemmeside, at der i umålingen af bødens størrelsen er lagt vægt på overtrædelsens karakter og alvor, men at den også er blevet vejet op mod kommunens størrelse.

Efter politianmeldelsen er det nu politiets opgave at undersøge sagen og vurdere om, der skal rejses sigtelse og udstedes en bøde, som det er blevet anbefalet af Datatilsynet.

Læs også: Datatilsynet har udført 15 tilsyn i november: Her er afgørelserne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura