Hosting-selskabet Team.blue Denmark - det tidligere Zitcom - dømt for medvirken til ulovligt salg af eksamensopgaver

Hosting-selskabet Team.blue - det tidligere UnoEuro og Zitcom - dømt i Vestre Landsret for ulovligt at have lagt serverplads til salg af eksamensopgaver.

Artikel top billede

Hosting-selskabet Team.blue Denmark - det tidligere Zitcom - skal betale 50.000 kroner i bøde for ulovligt at have lagt serverplads til en virksomhed, der ulovligt har solgt eksamensopgaver på nettet.

Sådan lyder den helt ny afgørelse i Vestre Landsret.

Landsretten peger på, at Team.blue Denmark fortsatte med at stille serverplads til websitet fixminopgave.dk, selv om Forbrugerombudsmanden havde forbudt al aktivitet på sitet.

Det var i 2018, hvor Team.blue Denmark hed UnoEuro.

Her krævede Forbrugerombudsmanden to gange, at UnoEuro fjernede adgangen til fixminopgave.dk, hvorfra der blev solgt eksamensopgaver.

Bag fixminopgave.dk stod selskaberne ‘En Bedre Fremtid IVS’ og ‘Fixmyassignement Ltd.’

Det skete efter, at Forbrugerombudsmanden havde nedlagt forbud mod fixminopgave. Dette blev senere godkendt i Sø- og Handelsretten.

Team.blue Denmark afviste imidlertid at lukke for adgangen til sitet.

Dengang sagde forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen, at det er ‘afgørende, at en virksomhed, som overtræder loven, ikke kan fortsætte ufortrødent, når der er nedlagt et foreløbigt forbud.’

UnoEuro fusionerede senere over i først Zitcom og dernæst Team.blue Denmark.

Forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen er godt tilfreds med bøden.

”Dommen fra Vestre Landsret gør det muligt at standse ulovlige hjemmesider hurtigere. Allerede med udstedelsen af det oprindelige forbud skulle team.blue Denmark have ophørt med at stille serverplads til rådighed for den ulovlige hjemmeside,” lyder det fra hende.

Læs også:

Se listen: Her er hosting-branchens 39 førende vækstlokomotiver

Danske team.blue fortsætter eksplosiv vækst: Hæver omsætningen med over 20 procent

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S