Bagmandspolitiet lukker to kæmpe danske fildelingsnetværk

En 33-årig dansker er blevet anholdt i Marokko som led i lukningen af de to fildelingsnetværk Danishbits og Nordicbits.

Artikel top billede

SØIK, også kaldet bagmandspolitiet, har sammen med Rettighedsalliancen lukket de to store danske fildelingsnetværk Danishbits og Nordicbits.

Rettighedsalliancen betegner de to netværk som et arnested for ulovlig deling af danske film, artikler, e-bøger og musik.

En 33-årig dansk mand, der bliver betegnet som bagmanden bag DanishBits, er desuden blevet anholdt ved en politiaktion i Marokkko.

En af de mest besøgte sider

DanishBits har ifølge SØIK haft 40.000 faste månedlige brugere og op mod to millioner månedlige besøgende, hvilket ifølge Rettighedsalliancen gør det til en af de mest besøgte danske internetsider.

”Denne type sager kan kun lykkes, fordi vi har fået oprettet den særlige Taskforce. For bare et par år siden havde ingen påtaget så stor og kompleks en sag og fulgt den hele vejen, da det kræver specialiserede kompetencer at kunne løfte den," siger Rettighedsalliancens direktør, Maria Fredenslund.

"Med lukningen af disse to tjenester, er der taget fat om roden af ulovlig fildeling i Danmark. Det vil skabe genklang hos brugerne af de ulovlige tjenester, og det vil også mærkes af rettighedshaverne, der lever af at producere og distribuere film og indhold på lovlige tjenester.”

På de to sider har bruger blandt andet haft adgang til danske biograffilm før deres officielle premiere.

Ifølge Rettighedsaliancen er film som Ternet Ninja og Klovn The Final blevet downloadet mere end 30.000 gange på siden.

Danishbits har fungeret som et lukket fildelingsnetværk gennem de seneste 10 år, hvor brugerne for at få adgang til at downloade indhold, enten selv har skulle stille materiale til rådighed eller betale med kryptovaluta.

Læs også: Europæisk politi slår til mod tv-pirater i stor aktion: Teknisk infrastruktur var placeret i Danmark

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS