Bagmandspolitiet lukker to kæmpe danske fildelingsnetværk

En 33-årig dansker er blevet anholdt i Marokko som led i lukningen af de to fildelingsnetværk Danishbits og Nordicbits.

Artikel top billede

SØIK, også kaldet bagmandspolitiet, har sammen med Rettighedsalliancen lukket de to store danske fildelingsnetværk Danishbits og Nordicbits.

Rettighedsalliancen betegner de to netværk som et arnested for ulovlig deling af danske film, artikler, e-bøger og musik.

En 33-årig dansk mand, der bliver betegnet som bagmanden bag DanishBits, er desuden blevet anholdt ved en politiaktion i Marokkko.

En af de mest besøgte sider

DanishBits har ifølge SØIK haft 40.000 faste månedlige brugere og op mod to millioner månedlige besøgende, hvilket ifølge Rettighedsalliancen gør det til en af de mest besøgte danske internetsider.

”Denne type sager kan kun lykkes, fordi vi har fået oprettet den særlige Taskforce. For bare et par år siden havde ingen påtaget så stor og kompleks en sag og fulgt den hele vejen, da det kræver specialiserede kompetencer at kunne løfte den," siger Rettighedsalliancens direktør, Maria Fredenslund.

"Med lukningen af disse to tjenester, er der taget fat om roden af ulovlig fildeling i Danmark. Det vil skabe genklang hos brugerne af de ulovlige tjenester, og det vil også mærkes af rettighedshaverne, der lever af at producere og distribuere film og indhold på lovlige tjenester.”

På de to sider har bruger blandt andet haft adgang til danske biograffilm før deres officielle premiere.

Ifølge Rettighedsaliancen er film som Ternet Ninja og Klovn The Final blevet downloadet mere end 30.000 gange på siden.

Danishbits har fungeret som et lukket fildelingsnetværk gennem de seneste 10 år, hvor brugerne for at få adgang til at downloade indhold, enten selv har skulle stille materiale til rådighed eller betale med kryptovaluta.

Læs også: Europæisk politi slår til mod tv-pirater i stor aktion: Teknisk infrastruktur var placeret i Danmark

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job