iPhone-fabrik hærget af hundredvis af indiske arbejdere: Klager over ubetalt løn

Det indiske politi har arresteret mere end 100 ansatte, der har hærget og raseret en iPhone-fabrik tæt på Bangalore i Indien. Medarbejderne klager over ubetalt løn og tvunget overarbejde

Artikel top billede

(Foto: Ali Abdul Rahman / Unsplash)

En iPhone-fabrik i den indiske by Bangalore er blevet hærget af de ansatte.

Det indiske politi har anholdt over 100 medarbejdere, der har udført hærværk på fabrikken efter anklager om ikke-udbetalt løn.

Det skriver BBC.

Ifølge optagelser, der florerer på sociale medier, vises der smadrede overvågningskameraer og glasfacader samt en bil der blev kastet ind i fabrikkens produktonsanlæg.

Fabrikken tilhører Wistron Infocomm, der er et taiwanesisk selskab, der blandt andet producerer iPhones i den indiske by.

De hærgende ansatte hævder, at de ikke har fået udbetalt fuld løn i fire måneder samt er tvunget til at udføre overarbejde.

Efter hændelsen har Wistron være ude og sige, at de "lovede at følge love om lokal arbejdskraft."

I en udtalelse til nyhedsbureauet AFP henviser virksomheden ikke direkte til arbejdernes klager, men sagde, at "hændelsen var forårsaget af folk med ukendte identiteter udefra, der trængte ind i og beskadigede dets anlæg med uklare hensigter," lyder det.

De voldelige begivenheder brød ud efter, at omkring 2.000 medarbejdere, der havde været på aftenvagt, var ved at forlade fabrikken.

Derefter begyndte hundredvis af ansatte at hærge fabrikken, hvor møblementet på chefkontorer blev smadret samt glaspaneler, døre og andet fabriksinventar.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S