Google-tjenester over hele verden ramt af kæmpe nedbrud: “Vi er bekendt med problemet”

Over hele verden mødes Google-brugere nu af fejlmeddelelser, når de forsøger at logge på Youtube, Gmail eller tale til deres digitale assistenter.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Mitchell Luo on Unsplash)

Har du i øjeblikket problemer med at logge på Gmail eller andre af Googles tjenester?

Så er du ikke den eneste.

For Google ser ud til at være ramt af et massivt globalt nedbrud.

Selskabet oplyser på sit såkaldte “Statuspanel” i Google workspace, at samtlige af selskabets work-space-tjenester er ramt af udfald.

Udover Gmail gælder det blandt andet Google Drev, Google Docs, Google Sheets og Google Kalender.

“Vi er bekendt med problemet med Gmail, der påvirker størstedelen af brugerne. De pågældende brugere kan ikke få adgang til Gmail. Vi kommer med en opdatering kl. 14/12/20 13.12 med oplysninger om, hvornår vi forventer at løse problemet. Bemærk, at løsningstidspunktet kun er et skøn og muligvis kan blivet ændret,” skriver Google til Gmail-brugerne.

Udover Workplace-tjenesterne lader Youtube og Google Assistant til at være nede i øjeblikket, og ifølge nyhedsbureauet Reuters ser nedbruddet ud til at være globalt.

Google danske kommunikationschef Jesper Vangkilde oplyser til Computerworld, at han på nuværende tidspunkt ikke har nogen kommentar til årsagen til nedbruddet.

I stedet henviser han til, at Google Cloud i et tweet oplyser, at en række af Googles tjenester klokken 13 dansk tid blev ramt af et nedbrud.

Årsagen undersøgen ifølge Google Cloud stadigvæk, men de fleste tjenester fungerer nu normalt igen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS