Google-tjenester over hele verden ramt af kæmpe nedbrud: “Vi er bekendt med problemet”

Over hele verden mødes Google-brugere nu af fejlmeddelelser, når de forsøger at logge på Youtube, Gmail eller tale til deres digitale assistenter.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Mitchell Luo on Unsplash)

Har du i øjeblikket problemer med at logge på Gmail eller andre af Googles tjenester?

Så er du ikke den eneste.

For Google ser ud til at være ramt af et massivt globalt nedbrud.

Selskabet oplyser på sit såkaldte “Statuspanel” i Google workspace, at samtlige af selskabets work-space-tjenester er ramt af udfald.

Udover Gmail gælder det blandt andet Google Drev, Google Docs, Google Sheets og Google Kalender.

“Vi er bekendt med problemet med Gmail, der påvirker størstedelen af brugerne. De pågældende brugere kan ikke få adgang til Gmail. Vi kommer med en opdatering kl. 14/12/20 13.12 med oplysninger om, hvornår vi forventer at løse problemet. Bemærk, at løsningstidspunktet kun er et skøn og muligvis kan blivet ændret,” skriver Google til Gmail-brugerne.

Udover Workplace-tjenesterne lader Youtube og Google Assistant til at være nede i øjeblikket, og ifølge nyhedsbureauet Reuters ser nedbruddet ud til at være globalt.

Google danske kommunikationschef Jesper Vangkilde oplyser til Computerworld, at han på nuværende tidspunkt ikke har nogen kommentar til årsagen til nedbruddet.

I stedet henviser han til, at Google Cloud i et tweet oplyser, at en række af Googles tjenester klokken 13 dansk tid blev ramt af et nedbrud.

Årsagen undersøgen ifølge Google Cloud stadigvæk, men de fleste tjenester fungerer nu normalt igen

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS