Københavnsk tech-startup henter investering på 28 millioner: "Vi pejler efter at nå samme størrelse som Zendesk"

Den danske tech-startup, Dreamdata, har netop modtaget en investering på 28 milloner kroner, der skal sætte gang i væksten. Ny lyder ambitionen, at blive lige så store som danskstiftede Zendesk.

Artikel top billede

De tre stiftere af Dreamdata. (Foto: Pr-foto)

Den danske tech-startup Dreamdata har netop lukket en finansieringsrunde, der sikrer selskabet 28 friske millioner kroner.

Københavneske Dreamdata, der er stiftet af profiler fra Airtame og Trustpilot, har bygget en løsning, der indsamler al data omkring et salg - fra start til slut i processen.

Det skriver Finans.

Med de friske millioner, der kommer fra investorer fra England, Island, Danmark samt en lån fra Vækstfonden, vil selskabet ud og hyre endnu flere ansatte, der skal supplere de 18 medarbejdere, Dreamdata har i dag.

Derudover skal der sparkes gang i væksten, for selskabet har store ambitioner. Der er særligt et danskstiftet succes-selskab, som Dreamdata lader sig inspirere af.

"Ligesom Zendesk har vi udviklet en ny type værktøj. Vi vil være førende i vores kategori, og vi pejler efter at nå samme størrelse som Zendesk," siger Steffen Hedebrandt, der er en af de tre medstiftere.

Zendesk har omkring 3.000 ansatte og er børsnoteret i USA.

Indtil videre har danske Dreadmdata 15 kunder, herunder headset-brandet Jabra under GN-koncernen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S