Københavnsk tech-startup henter investering på 28 millioner: "Vi pejler efter at nå samme størrelse som Zendesk"

Den danske tech-startup, Dreamdata, har netop modtaget en investering på 28 milloner kroner, der skal sætte gang i væksten. Ny lyder ambitionen, at blive lige så store som danskstiftede Zendesk.

Artikel top billede

De tre stiftere af Dreamdata. (Foto: Pr-foto)

Den danske tech-startup Dreamdata har netop lukket en finansieringsrunde, der sikrer selskabet 28 friske millioner kroner.

Københavneske Dreamdata, der er stiftet af profiler fra Airtame og Trustpilot, har bygget en løsning, der indsamler al data omkring et salg - fra start til slut i processen.

Det skriver Finans.

Med de friske millioner, der kommer fra investorer fra England, Island, Danmark samt en lån fra Vækstfonden, vil selskabet ud og hyre endnu flere ansatte, der skal supplere de 18 medarbejdere, Dreamdata har i dag.

Derudover skal der sparkes gang i væksten, for selskabet har store ambitioner. Der er særligt et danskstiftet succes-selskab, som Dreamdata lader sig inspirere af.

"Ligesom Zendesk har vi udviklet en ny type værktøj. Vi vil være førende i vores kategori, og vi pejler efter at nå samme størrelse som Zendesk," siger Steffen Hedebrandt, der er en af de tre medstiftere.

Zendesk har omkring 3.000 ansatte og er børsnoteret i USA.

Indtil videre har danske Dreadmdata 15 kunder, herunder headset-brandet Jabra under GN-koncernen.

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S