Københavnsk tech-startup henter investering på 28 millioner: "Vi pejler efter at nå samme størrelse som Zendesk"

Den danske tech-startup, Dreamdata, har netop modtaget en investering på 28 milloner kroner, der skal sætte gang i væksten. Ny lyder ambitionen, at blive lige så store som danskstiftede Zendesk.

Artikel top billede

De tre stiftere af Dreamdata. (Foto: Pr-foto)

Den danske tech-startup Dreamdata har netop lukket en finansieringsrunde, der sikrer selskabet 28 friske millioner kroner.

Københavneske Dreamdata, der er stiftet af profiler fra Airtame og Trustpilot, har bygget en løsning, der indsamler al data omkring et salg - fra start til slut i processen.

Det skriver Finans.

Med de friske millioner, der kommer fra investorer fra England, Island, Danmark samt en lån fra Vækstfonden, vil selskabet ud og hyre endnu flere ansatte, der skal supplere de 18 medarbejdere, Dreamdata har i dag.

Derudover skal der sparkes gang i væksten, for selskabet har store ambitioner. Der er særligt et danskstiftet succes-selskab, som Dreamdata lader sig inspirere af.

"Ligesom Zendesk har vi udviklet en ny type værktøj. Vi vil være førende i vores kategori, og vi pejler efter at nå samme størrelse som Zendesk," siger Steffen Hedebrandt, der er en af de tre medstiftere.

Zendesk har omkring 3.000 ansatte og er børsnoteret i USA.

Indtil videre har danske Dreadmdata 15 kunder, herunder headset-brandet Jabra under GN-koncernen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse