Manden bag Trumps Twitter-hack er fundet: Gættede kodeordet "MAGA2020!"

Manden bag hacket af Donald Trumps Twitter-konto er fundet. Anklagerne vil dog ikke retsforfølge ham, da han handlede "etisk," lyder det.

Artikel top billede

Manden bag Twitter-hacket på Donald Trumps Twitter er blevet identificeret.

Det er den hollandske sikkerhedspert, Victor Gevers, som gættede den tidligere præsidents kodeord - "MAGA2020!" - i den afsluttende fase af det amerikanske valg.

Det bekræfter det hollandske politi, der har accepteret hans tilståelse. De vil imidlertid ikke retsforfølge ham, da manden handlede "etisk" forlyder det.

Det skriver BBC.

22. oktober delte Victor Gevers screenshots indefra Donald Trumps Twitter-side. Under en måned inden præsidentvalget.

Læs også: Trumps Twitter-konto hacket ved et hurtigt gæt på adgangskoden

På daværende tidspunkt benægtede Det Hvide Hus, at præsidenten skulle være hacket. Samtidig fortalte Twitter, at de ikke havde noget bevis på hacket.

I forbindelse med den seneste opdagelse fortæller Twitter:

"Vi har ikke set noget bevis for at bekræfte denne påstand, herunder fra artiklen, der blev offentliggjort i Holland i dag (16. december red.). Vi implementerede proaktivt kontosikkerhedsforanstaltninger for en udpeget gruppe af højt profilerede, valgrelaterede Twitter-konti i USA, herunder føderale afdelinger af regeringen."

Victor Gevers, der arbejder med it-sikkerhed, fortæller til BBC, at han er tilfreds med resultatet af hans indtrængen på Trumps profil.

"Det her handler ikke kun om mit arbejde, men alle de frivillige der søger efter sårbarheder på internettet," fortæller han.

Han tilføjer, at han på en regelmæssigt basis eftertjekkede Twitter-konti hos højt profilerede folk med tilknytning til præsidentvalget.

Det hollandske politi har fortalt, at hackeren selv oplyste kodeordet.

"Senere har han oplyst politiet, at han undersøgte kodeorets styrke, fordi der er stærke interesser i at overtage denne Twitter-konto så kort tid før valget," lyder det.

Informationerne, det hollandske politi er kommet i besiddelse af, er nu overdraget til amerikansk politi.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job