EU-Kommissionen foreslår kæmpebøder til virksomheder med dårlig it-sikkerhed

Virksomheder, der er en del af den kritiske infrastruktur, skal kunne få massive bøder i millionklassen, hvis ikke de har styr på den digitale sikkerhed. I hvert fald hvis det står til EU-Kommissionen.

Artikel top billede

(Foto: © Mario Salerno / Mario Salerno)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om EU-Kommissionens forslag
  • Hvilke virksomheder der vil være omfattet af kravene
545
2:45 min
EU-Kommissionen foreslår nu at udvide det såkaldte NIS-diretiv, der omfatter virksomheder i EU, som varetager kritisk infrastruktur inden for blandt andet tele-, finans- og energisektoren.

Direktivet er en overbygning på GDPR, der skal sikre, at data hos de kritiske virksomheder er omgivet af ekstra hård lovgivning.

Men nu foreslår Kommissionen at udvide direktivet, så det bliver muligt at udskrive millionstore bøder til virksomheder, der ikke har styr på it-sikkerheden.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S