EU-Kommissionen foreslår kæmpebøder til virksomheder med dårlig it-sikkerhed

Virksomheder, der er en del af den kritiske infrastruktur, skal kunne få massive bøder i millionklassen, hvis ikke de har styr på den digitale sikkerhed. I hvert fald hvis det står til EU-Kommissionen.

Artikel top billede

(Foto: © Mario Salerno / Mario Salerno)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om EU-Kommissionens forslag
  • Hvilke virksomheder der vil være omfattet af kravene
545
2:45 min
EU-Kommissionen foreslår nu at udvide det såkaldte NIS-diretiv, der omfatter virksomheder i EU, som varetager kritisk infrastruktur inden for blandt andet tele-, finans- og energisektoren.

Direktivet er en overbygning på GDPR, der skal sikre, at data hos de kritiske virksomheder er omgivet af ekstra hård lovgivning.

Men nu foreslår Kommissionen at udvide direktivet, så det bliver muligt at udskrive millionstore bøder til virksomheder, der ikke har styr på it-sikkerheden.

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tester til PET: Vil du bruge dine kompetencer, hvor de gør en forskel?

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,