EU-Kommissionen foreslår kæmpebøder til virksomheder med dårlig it-sikkerhed

Virksomheder, der er en del af den kritiske infrastruktur, skal kunne få massive bøder i millionklassen, hvis ikke de har styr på den digitale sikkerhed. I hvert fald hvis det står til EU-Kommissionen.

Artikel top billede

(Foto: © Mario Salerno / Mario Salerno)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om EU-Kommissionens forslag
  • Hvilke virksomheder der vil være omfattet af kravene
545
2:45 min
EU-Kommissionen foreslår nu at udvide det såkaldte NIS-diretiv, der omfatter virksomheder i EU, som varetager kritisk infrastruktur inden for blandt andet tele-, finans- og energisektoren.

Direktivet er en overbygning på GDPR, der skal sikre, at data hos de kritiske virksomheder er omgivet af ekstra hård lovgivning.

Men nu foreslår Kommissionen at udvide direktivet, så det bliver muligt at udskrive millionstore bøder til virksomheder, der ikke har styr på it-sikkerheden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S