EU-Kommissionen foreslår kæmpebøder til virksomheder med dårlig it-sikkerhed

Virksomheder, der er en del af den kritiske infrastruktur, skal kunne få massive bøder i millionklassen, hvis ikke de har styr på den digitale sikkerhed. I hvert fald hvis det står til EU-Kommissionen.

Artikel top billede

(Foto: © Mario Salerno / Mario Salerno)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om EU-Kommissionens forslag
  • Hvilke virksomheder der vil være omfattet af kravene
545
2:45 min
EU-Kommissionen foreslår nu at udvide det såkaldte NIS-diretiv, der omfatter virksomheder i EU, som varetager kritisk infrastruktur inden for blandt andet tele-, finans- og energisektoren.

Direktivet er en overbygning på GDPR, der skal sikre, at data hos de kritiske virksomheder er omgivet af ekstra hård lovgivning.

Men nu foreslår Kommissionen at udvide direktivet, så det bliver muligt at udskrive millionstore bøder til virksomheder, der ikke har styr på it-sikkerheden.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg