Ny aftale: Over 100.000 husstande kan nu skifte over til Nuuday’s bredbånd og tv

Et nyt samarbejde mellem Nuuday og Nord Energi giver 121.000 husstande adgang til en ny udbyder af bredbånds-, tv- og erhvervsløsninger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Telegiganten Nuuday og underselskaberne YouSee, TDC Erhverv og Hiper får fremadrettet mulighed for at rekruttere kunder blandt 121.000 nye husstande.

Det er resultatet af en nyslået aftale mellem Nuuday og Nord Energi, oplyser Nuuday i en meddelelse.

”Vores ambition er, at alle husstande får de bedste produkter og den bedste forbindelse på adressen. Derfor er vi glade for, at vi nu også kan tilbyde fleksible tv-løsninger og internet fra YouSee, lynhurtigt bredbånd fra Hiper og digitale erhvervsløsninger fra TDC Erhverv på Nord Energis veletablerede fiberinfrastruktur. Fibernettene udvides løbende, og vi arbejder målrettet på at nå bredest muligt ud. Vi glæder os derfor også til at kunne tilbyde vores digitale løsninger til de mange nordjyske husstande i løbet af 2021,” siger Christian Morgan, strategidirektør i Nuuday.

Med et får over 100.000 husstande i størstedelan af Vendyssel samt Læsø mulighed for at vælge en ny udbyder af bredbånd-, tv- og erhvervsteleløsninger.

Nord Energis fibernet har været i udrulning siden 2006 og bliver fuldt udrullet inden årets udgang.

Læs også: Bredbåndsboom i år: Tre gange flere danskere har nu bredbånd i gigabit-klassen

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S