Ny aftale: Over 100.000 husstande kan nu skifte over til Nuuday’s bredbånd og tv

Et nyt samarbejde mellem Nuuday og Nord Energi giver 121.000 husstande adgang til en ny udbyder af bredbånds-, tv- og erhvervsløsninger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Telegiganten Nuuday og underselskaberne YouSee, TDC Erhverv og Hiper får fremadrettet mulighed for at rekruttere kunder blandt 121.000 nye husstande.

Det er resultatet af en nyslået aftale mellem Nuuday og Nord Energi, oplyser Nuuday i en meddelelse.

”Vores ambition er, at alle husstande får de bedste produkter og den bedste forbindelse på adressen. Derfor er vi glade for, at vi nu også kan tilbyde fleksible tv-løsninger og internet fra YouSee, lynhurtigt bredbånd fra Hiper og digitale erhvervsløsninger fra TDC Erhverv på Nord Energis veletablerede fiberinfrastruktur. Fibernettene udvides løbende, og vi arbejder målrettet på at nå bredest muligt ud. Vi glæder os derfor også til at kunne tilbyde vores digitale løsninger til de mange nordjyske husstande i løbet af 2021,” siger Christian Morgan, strategidirektør i Nuuday.

Med et får over 100.000 husstande i størstedelan af Vendyssel samt Læsø mulighed for at vælge en ny udbyder af bredbånd-, tv- og erhvervsteleløsninger.

Nord Energis fibernet har været i udrulning siden 2006 og bliver fuldt udrullet inden årets udgang.

Læs også: Bredbåndsboom i år: Tre gange flere danskere har nu bredbånd i gigabit-klassen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS