Ny aftale: Over 100.000 husstande kan nu skifte over til Nuuday’s bredbånd og tv

Et nyt samarbejde mellem Nuuday og Nord Energi giver 121.000 husstande adgang til en ny udbyder af bredbånds-, tv- og erhvervsløsninger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Telegiganten Nuuday og underselskaberne YouSee, TDC Erhverv og Hiper får fremadrettet mulighed for at rekruttere kunder blandt 121.000 nye husstande.

Det er resultatet af en nyslået aftale mellem Nuuday og Nord Energi, oplyser Nuuday i en meddelelse.

”Vores ambition er, at alle husstande får de bedste produkter og den bedste forbindelse på adressen. Derfor er vi glade for, at vi nu også kan tilbyde fleksible tv-løsninger og internet fra YouSee, lynhurtigt bredbånd fra Hiper og digitale erhvervsløsninger fra TDC Erhverv på Nord Energis veletablerede fiberinfrastruktur. Fibernettene udvides løbende, og vi arbejder målrettet på at nå bredest muligt ud. Vi glæder os derfor også til at kunne tilbyde vores digitale løsninger til de mange nordjyske husstande i løbet af 2021,” siger Christian Morgan, strategidirektør i Nuuday.

Med et får over 100.000 husstande i størstedelan af Vendyssel samt Læsø mulighed for at vælge en ny udbyder af bredbånd-, tv- og erhvervsteleløsninger.

Nord Energis fibernet har været i udrulning siden 2006 og bliver fuldt udrullet inden årets udgang.

Læs også: Bredbåndsboom i år: Tre gange flere danskere har nu bredbånd i gigabit-klassen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S