Bredbåndsboom i år: Tre gange flere danskere har nu bredbånd i gigabit-klassen

Over 100.000 danskere kan nu bryste sig af at have netværk med datahastigheder omkring en gigabit.

Artikel top billede

Vinteren og foråret 2020 har skabt en eksplosion i antallet af danskere, som kan bryste sig af have bredbånd i gigabit-klassen derhjemme.

Nyeste opgørelse over danskernes bredbåndsforbindelser fra Energistyrelsen viser nemlig, at antallet af abonnenter med forbindelse på 0,5 gbit/sekund og derover er næsten tredoblet.

I forhold til året før, tæller landet nu 181.000 bredbåndsabonnenter. Det er en stigning på 187,5 procent i forhold til omkring 63.000 i samme periode året før.

En lignende udvikling er også at spore blandt antallet af forbindelse over 100 mbit/sekund, som der nu er næsten 1,3 millioner af, godt en kvart million flere end året før.

Denne udvikling hilses velkommen af chefkonsulent hos Dansk Erhverv, Poul Noer, som i en kommentar til Computerworld bemærker, at corona-krisen har været med til at puffe danskerne over til de hurtigere bredbåndsforbindelser:

”Coronakrisen har været med til at understøtte efterspørgslen på hurtigt bredbånd, samtidig med at teleselskaberne med udbygning af fibernet og opgradering af kabel-tv-nettene er blevet i stand til at levere hurtigt og stabilt bredbånd til langt flere danskere,” noterer han og pointerer at bag væksten er en milliardinvesteringer fra teleselskaberne, der i 2019 alene postede 5,2 milliarder i kablet bredbåndsinfrastruktur.

Se også: Corona har fået danskernes internetbrug til at eksplodere: Har sendt 4,2 millioner terabyte data via fastnettet på seks måneder

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job