Bredbåndsboom i år: Tre gange flere danskere har nu bredbånd i gigabit-klassen

Over 100.000 danskere kan nu bryste sig af at have netværk med datahastigheder omkring en gigabit.

Artikel top billede

Vinteren og foråret 2020 har skabt en eksplosion i antallet af danskere, som kan bryste sig af have bredbånd i gigabit-klassen derhjemme.

Nyeste opgørelse over danskernes bredbåndsforbindelser fra Energistyrelsen viser nemlig, at antallet af abonnenter med forbindelse på 0,5 gbit/sekund og derover er næsten tredoblet.

I forhold til året før, tæller landet nu 181.000 bredbåndsabonnenter. Det er en stigning på 187,5 procent i forhold til omkring 63.000 i samme periode året før.

En lignende udvikling er også at spore blandt antallet af forbindelse over 100 mbit/sekund, som der nu er næsten 1,3 millioner af, godt en kvart million flere end året før.

Denne udvikling hilses velkommen af chefkonsulent hos Dansk Erhverv, Poul Noer, som i en kommentar til Computerworld bemærker, at corona-krisen har været med til at puffe danskerne over til de hurtigere bredbåndsforbindelser:

”Coronakrisen har været med til at understøtte efterspørgslen på hurtigt bredbånd, samtidig med at teleselskaberne med udbygning af fibernet og opgradering af kabel-tv-nettene er blevet i stand til at levere hurtigt og stabilt bredbånd til langt flere danskere,” noterer han og pointerer at bag væksten er en milliardinvesteringer fra teleselskaberne, der i 2019 alene postede 5,2 milliarder i kablet bredbåndsinfrastruktur.

Se også: Corona har fået danskernes internetbrug til at eksplodere: Har sendt 4,2 millioner terabyte data via fastnettet på seks måneder

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks