Forsvarets hjemmesider i sort: Ramt af nedbrud gennem flere timer

En række hjemmesider med relation til Forsvarsministeriet er nede netop nu (opdateret)

Artikel top billede

”Hjemmesiden er midlertidigt ude af drift. Vi arbejder på at komme tilbage hurtigst muligt.”

Sådan lød beskeden på en lang række af Forsvarets hjemmesider torsdag aften, da problemer hos en Forsvars it-leverandør resulterede i et timelangt nedbrud.

Blandt de ramte sider var Center for Cybersikkerhed, Forsvarets Efterretningstjeneste og Forsvarsministeriets hjemmesider.

Men også Beredskabsstyrelsen, Forsvarsakademiet, Ejendomsstyrelsen, Forsvarsministeriets Personstyrelse og Forsvarsministeriets Auditørkorps var ramt.

Problemerne så ved 19-tiden torsdag ud til at være løst. Til Computerworld oplyser Forsvaret, at nedbruddet skyldes "tekniske problemer" hos en it-leverandører.

“Vores it-leverandør oplever i øjeblikket nogle tekniske problemer som de arbejder på at løse,” oplyser Troels Wiggers Weinreich, kommunikationskonsulent hos Forsvaret, i en mail til Computerworld.

Artiklen er kl 18.25 opdateret med en kommentar fra Forsvaret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job