Hackere har snydt banker for flere millioner ved at efterligne mobiltelefoner

Et nyt hack, som forskere har opdaget, ligner intet, man har set før. Gennem simulerede efterligninger af mobiltelefoner har hackere drænet bankkonti for flere millioner på få dage.

Artikel top billede

Forskere fra IBM fortæller, at de har afdækket et ”massivt bedrageri”. Et netværk af mobile emulatorer er blevet brugt til at dræne millioner af dollars fra online bankkonti i løbet af få dage.

Det rapporterer teknologimediet Ars Technica.

De omkring 20 emulatorer er blevet brugt til at efterligne over 16.000 mobiltelefoner, hvis mobile bankkonti er blevet kapret, sandsynligvis gennem malware eller phishing.

Én emulatorer skal alene have formået at efterligne over 8.100 forskellige mobiltelefoner.

Forsvindingstricket

For ikke at blive afsløret mens de trak penge fra offerets konto, brugte svindlerne identifikationsdata, der lignede data fra den stjålne konto, så intet så mistænkeligt ud.

Hackerne sendte også falske GPS-data for at narre systemet og formåede endda at omgå multifaktorautentificering ved på en eller anden måde at stjæle brugernes tekstbeskeder.

Ved at automatisere hele processen lykkedes svindlerne med at berøve flere banker i Europa og USA for mange millioner kroner inden for få dage.

Ifølge sikkerhedsforskerne hos IBM er hele operationen anderledes end alt andet, de nogensinde har set før.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S