Hackere har snydt banker for flere millioner ved at efterligne mobiltelefoner

Et nyt hack, som forskere har opdaget, ligner intet, man har set før. Gennem simulerede efterligninger af mobiltelefoner har hackere drænet bankkonti for flere millioner på få dage.

Artikel top billede

Forskere fra IBM fortæller, at de har afdækket et ”massivt bedrageri”. Et netværk af mobile emulatorer er blevet brugt til at dræne millioner af dollars fra online bankkonti i løbet af få dage.

Det rapporterer teknologimediet Ars Technica.

De omkring 20 emulatorer er blevet brugt til at efterligne over 16.000 mobiltelefoner, hvis mobile bankkonti er blevet kapret, sandsynligvis gennem malware eller phishing.

Én emulatorer skal alene have formået at efterligne over 8.100 forskellige mobiltelefoner.

Forsvindingstricket

For ikke at blive afsløret mens de trak penge fra offerets konto, brugte svindlerne identifikationsdata, der lignede data fra den stjålne konto, så intet så mistænkeligt ud.

Hackerne sendte også falske GPS-data for at narre systemet og formåede endda at omgå multifaktorautentificering ved på en eller anden måde at stjæle brugernes tekstbeskeder.

Ved at automatisere hele processen lykkedes svindlerne med at berøve flere banker i Europa og USA for mange millioner kroner inden for få dage.

Ifølge sikkerhedsforskerne hos IBM er hele operationen anderledes end alt andet, de nogensinde har set før.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo