Hackere har snydt banker for flere millioner ved at efterligne mobiltelefoner

Et nyt hack, som forskere har opdaget, ligner intet, man har set før. Gennem simulerede efterligninger af mobiltelefoner har hackere drænet bankkonti for flere millioner på få dage.

Artikel top billede

Forskere fra IBM fortæller, at de har afdækket et ”massivt bedrageri”. Et netværk af mobile emulatorer er blevet brugt til at dræne millioner af dollars fra online bankkonti i løbet af få dage.

Det rapporterer teknologimediet Ars Technica.

De omkring 20 emulatorer er blevet brugt til at efterligne over 16.000 mobiltelefoner, hvis mobile bankkonti er blevet kapret, sandsynligvis gennem malware eller phishing.

Én emulatorer skal alene have formået at efterligne over 8.100 forskellige mobiltelefoner.

Forsvindingstricket

For ikke at blive afsløret mens de trak penge fra offerets konto, brugte svindlerne identifikationsdata, der lignede data fra den stjålne konto, så intet så mistænkeligt ud.

Hackerne sendte også falske GPS-data for at narre systemet og formåede endda at omgå multifaktorautentificering ved på en eller anden måde at stjæle brugernes tekstbeskeder.

Ved at automatisere hele processen lykkedes svindlerne med at berøve flere banker i Europa og USA for mange millioner kroner inden for få dage.

Ifølge sikkerhedsforskerne hos IBM er hele operationen anderledes end alt andet, de nogensinde har set før.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S