Hackere har snydt banker for flere millioner ved at efterligne mobiltelefoner

Et nyt hack, som forskere har opdaget, ligner intet, man har set før. Gennem simulerede efterligninger af mobiltelefoner har hackere drænet bankkonti for flere millioner på få dage.

Artikel top billede

Forskere fra IBM fortæller, at de har afdækket et ”massivt bedrageri”. Et netværk af mobile emulatorer er blevet brugt til at dræne millioner af dollars fra online bankkonti i løbet af få dage.

Det rapporterer teknologimediet Ars Technica.

De omkring 20 emulatorer er blevet brugt til at efterligne over 16.000 mobiltelefoner, hvis mobile bankkonti er blevet kapret, sandsynligvis gennem malware eller phishing.

Én emulatorer skal alene have formået at efterligne over 8.100 forskellige mobiltelefoner.

Forsvindingstricket

For ikke at blive afsløret mens de trak penge fra offerets konto, brugte svindlerne identifikationsdata, der lignede data fra den stjålne konto, så intet så mistænkeligt ud.

Hackerne sendte også falske GPS-data for at narre systemet og formåede endda at omgå multifaktorautentificering ved på en eller anden måde at stjæle brugernes tekstbeskeder.

Ved at automatisere hele processen lykkedes svindlerne med at berøve flere banker i Europa og USA for mange millioner kroner inden for få dage.

Ifølge sikkerhedsforskerne hos IBM er hele operationen anderledes end alt andet, de nogensinde har set før.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S