Google går Amazon i bedene

Verdens største søgemaskine, Google, lancerer Google Print, der skal vise uddrag fra bøger i den almindelige søgning. Amazon ruster snarest op med flere funktioner, der er baseret på Google-teknologi.

Vi higer og søger i ældgamle bøger. Og står det til Google, skal vi anvende selskabets søgemaskine til det.

Google har netop lanceret Google Print, der er en ny søgefunktion, som skal hjælpe forlæggere med at sælge bøger online.

Google Print vil vise uddrag fra bøger sammen med de almindelige søgeresultater og have links til onlineboghandlere.

Den nye feature bliver en del af den almindelige Google-søgning.

Larry Page og Sergey Brin, Googles grundlæggere, vil demonstrere den nye teknologi på Frankfurt Book Fair, der er et vigtigt sted at vise sig, hvis man skal have fat i de helt store forlag i bogbranchen.

Forlagene og boghandlerne kommer ikke til at betale for at få deres site på Google Print.

I stedet satser Google på markedsføring, der relaterer sig til den enkelte søgning. Selskabet planlægger at dele overskuddet med udgiverne.

Gensidig afhængighed

Sidste måned søsatte Amazon en lignende service. Den hedder A9.com og er mere eller mindre baseret på Google-teknologi. A9.com er dog reklamefri.

De to giganter har dermed indledt en sælsom dans om det lukrative bogmarked.

Konkurrenterne er nemlig vid udstrækning afhængige af hinanden; Amazon af Googles teknologi og Google af Amazons enorme kundegrundlag.

Google underspiller rivaliseringsaspektet, og en talsmand for firmaet siger, at man vil fortsætte den alliance, man allerede har kørende. Også selvom man kæmper om de samme kunder.

Rygter om Google-browser

Siden Google blev introduceret på børsen i august, har nettet og it-branchen flydt over af spekulationer.

Rygterne går på, at Google planlægger nye søgefunktioner og måske endda en browser.

At det første rygte var rigtigt nok, viser Google Print. Om selskabet vil lancere en browser er mere uvist.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job