Efter tab af kæmpeopgaven om digital post til Netcompany:Sådan vil e-Boks alligevel give dig adgang til post fra det offentlige
Interview: E-Boks kæmper for at fastholde en række af sine brugere, når selskabet skal overdrage opgaven som leverandør af den danske digital post-løsning til Netcompany. "Vi har et ønske om at blive ved med at vise digital post fra det offentlige til borgerne," siger e-Boks-direktør Ulrik Thagesen.
Bliv klogere på hvordan e-Boks vil vise digital post fra både private virksomheder og det offentlige trods udbuds-nederlaget til Netcompany
Få indsigt i hvilke krav e-Boks stiller til en kommende løsning, der giver selskabet adgang til at vise digital post
Så meget omsætning mister e-Boks på det tabte udbud
695
3:30 min
Danske e-Boks mistede sin ret til at formidle digital post til danskerne, da selskabet i fjor tabte udbuddet om den næste generation af Digital Post til Netcompany.
Få ubegrænset adgang til Computerworld Premium
Opret et gratis intro-abonnement eller køb fuld adgang
Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.
Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.
Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.