Vigtig opdatering: Nu spiller Apple TV snart sammen med Google TV-enheder

Apples TV app finder vej til en af Googles mest interessante TV-enheder.

Artikel top billede

De to ærkerivaler Apple og Google synes at have fundet et fælles fodslag, efter det i forrige er blevet annonceret, at Apple vil lade sin TV-app fungere i samspil med Googles ’Chromecast med Google TV’.

”Det vil gøre Chromecast med Google TV til en af de eneste streaming-enheder, med understøttelse af alle de større video-tjenester,” skriver Google på sin blog-side.

Understøttelsen vil komme i form af en opdatering til Googles enhed, hvor der blandt andet vil kunne installeres Apples TV-app og hvor Apple TV+ tjenesten kan tilgås.

Apple-understøttelsen står til at debutere i ’begyndelsen af det nye år’ lyder det desuden i Googles blog-opslag. På sigt vil app’en også finde vej til andre enheder som smart-fjernsyn med ’Android TV’ styresystemet ombord, skriver selskabet.

Melding kommer kort tid efter, at Apple Music tidligere på måneden kunne få sin debut ombord på Googles smart-højttalere i ’Home’-serien, i hvad der ligner en form for byttehandel mellem de to tech-giganter.

Googles Chromecast med Google TV er fortsat ikke i handlen i Danmark, men føres i en stribe europæiske markeder ud over det amerikanske, såsom Tyskland, England, Frankrig, Irland, Italien, Spanien.

Det forlyder, at enheden vil nærme sig Danmark, da det vil debutere i Sverige når en nye bølge af lande får adgang til Chromecast med Google TV, men hvornår en eventuel dansk enhed vil udkomme, er fortsat uvist.

Læs også: Ugen i tech: Polestar Precept-conceptbil går i produktion: Ligner en vild Volvo-coupé / Den nye Chromecast fra Google har lange udsigter

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S