Vigtig opdatering: Nu spiller Apple TV snart sammen med Google TV-enheder

Apples TV app finder vej til en af Googles mest interessante TV-enheder.

Artikel top billede

De to ærkerivaler Apple og Google synes at have fundet et fælles fodslag, efter det i forrige er blevet annonceret, at Apple vil lade sin TV-app fungere i samspil med Googles ’Chromecast med Google TV’.

”Det vil gøre Chromecast med Google TV til en af de eneste streaming-enheder, med understøttelse af alle de større video-tjenester,” skriver Google på sin blog-side.

Understøttelsen vil komme i form af en opdatering til Googles enhed, hvor der blandt andet vil kunne installeres Apples TV-app og hvor Apple TV+ tjenesten kan tilgås.

Apple-understøttelsen står til at debutere i ’begyndelsen af det nye år’ lyder det desuden i Googles blog-opslag. På sigt vil app’en også finde vej til andre enheder som smart-fjernsyn med ’Android TV’ styresystemet ombord, skriver selskabet.

Melding kommer kort tid efter, at Apple Music tidligere på måneden kunne få sin debut ombord på Googles smart-højttalere i ’Home’-serien, i hvad der ligner en form for byttehandel mellem de to tech-giganter.

Googles Chromecast med Google TV er fortsat ikke i handlen i Danmark, men føres i en stribe europæiske markeder ud over det amerikanske, såsom Tyskland, England, Frankrig, Irland, Italien, Spanien.

Det forlyder, at enheden vil nærme sig Danmark, da det vil debutere i Sverige når en nye bølge af lande får adgang til Chromecast med Google TV, men hvornår en eventuel dansk enhed vil udkomme, er fortsat uvist.

Læs også: Ugen i tech: Polestar Precept-conceptbil går i produktion: Ligner en vild Volvo-coupé / Den nye Chromecast fra Google har lange udsigter

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS