Hemmelig aftale: Google og Facebook i tæt samarbejde om annoncering - vil bistå hinanden i kontroversiel sag

Google og Facebook vil hjælpe hinanden i tilfælde af, at myndighederne begynder at granske deres kontroversielle samarbejde på priser og andet inden for online-annoncering, viser aftale mellem dem.

Artikel top billede

Facebook og Google vil hjælpe hinanden og samarbejde, hvis det nogensinde skulle ske, at myndighederne begynder at granske deres aftaler om prissætning og lignende inden for online-annoncering.

Sådan lyder det er i en aftale mellem de to selskaber, der hver især er gigantiske på netop markedet for online-annoncering.

Samarbejdet er beskrevet i sagsdokumenterne bag en stor retssag, som 10 amerikanske delstater i sidste uge anlagde mod Google med beskyldning om, at de selskaber samarbejder ulovligt om markedet.

Wall Street Journal skriver, at sagens kerne er en hemmelig aftale, som de to selskaber angiveligt indgik med hinanden i september 2018.

Her skulle Facebook angiveligt være gået med til ikke at konkurrere med Googles værktøjer og løsninger til online-annoncering. Til gengæld skulle Facebook have fået særlige vilkår, når selskabet anvendte Googles annonce-løsning.

Ifølge avisen anvender parterne Star Wars-terminologi i aftalen, der eksempelvis bliver kaldt for ‘Jedi Blue.’

Ifølge avisen har Google og Facebook hele tiden været opmærksom på, at aftalen kunne udløse efterforsknings-initiativer fra de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Derfor fastslår de i aftalen, at de vil ‘samarbejde og assistere hinanden i modtræk til enhver konkurrencesag.’

De vil ligeledes “straks og fyldestgørende informere den anden part om enhver kommunikation fra myndighederne med relation til aftalen,” som det hedder.

Du kan læse mere hos Wall Street Journal her.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job