Hemmelig aftale: Google og Facebook i tæt samarbejde om annoncering - vil bistå hinanden i kontroversiel sag

Google og Facebook vil hjælpe hinanden i tilfælde af, at myndighederne begynder at granske deres kontroversielle samarbejde på priser og andet inden for online-annoncering, viser aftale mellem dem.

Artikel top billede

Facebook og Google vil hjælpe hinanden og samarbejde, hvis det nogensinde skulle ske, at myndighederne begynder at granske deres aftaler om prissætning og lignende inden for online-annoncering.

Sådan lyder det er i en aftale mellem de to selskaber, der hver især er gigantiske på netop markedet for online-annoncering.

Samarbejdet er beskrevet i sagsdokumenterne bag en stor retssag, som 10 amerikanske delstater i sidste uge anlagde mod Google med beskyldning om, at de selskaber samarbejder ulovligt om markedet.

Wall Street Journal skriver, at sagens kerne er en hemmelig aftale, som de to selskaber angiveligt indgik med hinanden i september 2018.

Her skulle Facebook angiveligt være gået med til ikke at konkurrere med Googles værktøjer og løsninger til online-annoncering. Til gengæld skulle Facebook have fået særlige vilkår, når selskabet anvendte Googles annonce-løsning.

Ifølge avisen anvender parterne Star Wars-terminologi i aftalen, der eksempelvis bliver kaldt for ‘Jedi Blue.’

Ifølge avisen har Google og Facebook hele tiden været opmærksom på, at aftalen kunne udløse efterforsknings-initiativer fra de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Derfor fastslår de i aftalen, at de vil ‘samarbejde og assistere hinanden i modtræk til enhver konkurrencesag.’

De vil ligeledes “straks og fyldestgørende informere den anden part om enhver kommunikation fra myndighederne med relation til aftalen,” som det hedder.

Du kan læse mere hos Wall Street Journal her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect