Facebook gør klar til at rulle særlige it-sikkerhedsløsninger bredt ud: Åbner for fysiske sikkerhedsnøgler til mobil

Facebook vil i 2021 indføre en række nye sikkerheds-funktioner, der skal være med til at sikre, at brugerne altid er dem, som de giver sig ud for at være.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebook vil i det kommende år indføre en hel række af nye it-sikkerhedsløsninger, der skal være med højne sikkerheds-niveauet markant.

De nye løsninger indføres som en direkte konsekvens af et stort hack i sommerens løb, hvor blandt andre Joe Biden og Elon Musks Facebook-profiler blev komprommiteret.

Facebook vil ifølge Reuters blandt andet åbne for, at brugerne kan opsætte fysiske sikkerhedsnøgler som en måde til at verificere deres identitet, inden de logger på Facebooks mobile app.

Facebook har i de senere år tilbudt en fysisk sikkerhedsnøgle til pc, som har været forbeholdt højt-profilerede brugere.

Men Facebook vil nu tilbyde disse nøgler bredt, ligesom selskabet overvejer muligheden for at sende en nøgle til alle højt-profilerede brugere.

Ifølge Axios vil brugerne kunne købe tokens nøglerne både online og butikker, hvorefter de vil skulle registreres hos Facebook.

Desuden vil selskabet udrulle sin særlige Facebook Protect-løsning bredt.

Løsningen tilbydes i dag alene til såkaldte høj-profil-brugere i USA. De tæller eksempelvis myndigheder, politikere og andre.

De kan med Facebook Protect selv indsætte yderligere sikkerheds-lag som eksempelvis to-faktor autentifikation og sikkerheds-monitorering i realtid.

Facebook meddeler, at Facebook Protect nu også vil tilbudt til eksempelvis journalister, menneskerettigheds-aktivister, kendisser og andre, som har øget risiko for at blive udvalgt som mål af eksempelvis politisk motiverede hackere.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job