Mærsk gør klar til at digitalisere kæmpe-terminaler i stor satsning

APM Terminals går i gang med at digitalisere sine 75 kæmpe-terminaler verden over i stor satsning. Terminalerne fungerer i dag uafhængigt af hinanden, og meget at kommunikationen foregår med papir, telefon og email.

Artikel top billede

I en kæmpesatsning skyder Mærsk-koncernens havne-selskab, APM Terminals, gang i et stort digitaliserings-projekt, der sigter mod at automatisere og digitalisere en stor del af håndteringen af havne-trafikken.

APM Terminals har 75 havne-terminaler verden over, som i alt er udstyret med mere end 9.000 maskiner - ikke mindst store kraner.

Ifølge Finans sker meget af kommunikationen mellem havne-selskabet, mellemmænd og kunder i dag via telefon, e-mail og papir-ark, der transporteres frem og tilbage.

Ligeledes anvender de 75 terminaler i stor stil forskellige systemer, datasæt og setop. Nu skal det hele ensrettes og samles i en fælles retning.

Et af fokusområderne bliver at automatisere håndteringen af lastbilers trafik ind og ud af havneområderne.

Direktør Morten Engelstoft siger til avisen, at det har været kilde til stor frustation.

“Det lyder meget banalt, men faktisk har det altid været kilden til stor frustration for vores kunder, for det er gået meget langsomt, og mange gange har der været kilometerlange køer af lastvogne, som blokerer hele området, fordi de ikke har kunnet komme hurtigt nok ind og ud af vores havn,” siger han.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank