Mærsk gør klar til at digitalisere kæmpe-terminaler i stor satsning

APM Terminals går i gang med at digitalisere sine 75 kæmpe-terminaler verden over i stor satsning. Terminalerne fungerer i dag uafhængigt af hinanden, og meget at kommunikationen foregår med papir, telefon og email.

Artikel top billede

I en kæmpesatsning skyder Mærsk-koncernens havne-selskab, APM Terminals, gang i et stort digitaliserings-projekt, der sigter mod at automatisere og digitalisere en stor del af håndteringen af havne-trafikken.

APM Terminals har 75 havne-terminaler verden over, som i alt er udstyret med mere end 9.000 maskiner - ikke mindst store kraner.

Ifølge Finans sker meget af kommunikationen mellem havne-selskabet, mellemmænd og kunder i dag via telefon, e-mail og papir-ark, der transporteres frem og tilbage.

Ligeledes anvender de 75 terminaler i stor stil forskellige systemer, datasæt og setop. Nu skal det hele ensrettes og samles i en fælles retning.

Et af fokusområderne bliver at automatisere håndteringen af lastbilers trafik ind og ud af havneområderne.

Direktør Morten Engelstoft siger til avisen, at det har været kilde til stor frustation.

“Det lyder meget banalt, men faktisk har det altid været kilden til stor frustration for vores kunder, for det er gået meget langsomt, og mange gange har der været kilometerlange køer af lastvogne, som blokerer hele området, fordi de ikke har kunnet komme hurtigt nok ind og ud af vores havn,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse