Mærsk gør klar til at digitalisere kæmpe-terminaler i stor satsning

APM Terminals går i gang med at digitalisere sine 75 kæmpe-terminaler verden over i stor satsning. Terminalerne fungerer i dag uafhængigt af hinanden, og meget at kommunikationen foregår med papir, telefon og email.

Artikel top billede

I en kæmpesatsning skyder Mærsk-koncernens havne-selskab, APM Terminals, gang i et stort digitaliserings-projekt, der sigter mod at automatisere og digitalisere en stor del af håndteringen af havne-trafikken.

APM Terminals har 75 havne-terminaler verden over, som i alt er udstyret med mere end 9.000 maskiner - ikke mindst store kraner.

Ifølge Finans sker meget af kommunikationen mellem havne-selskabet, mellemmænd og kunder i dag via telefon, e-mail og papir-ark, der transporteres frem og tilbage.

Ligeledes anvender de 75 terminaler i stor stil forskellige systemer, datasæt og setop. Nu skal det hele ensrettes og samles i en fælles retning.

Et af fokusområderne bliver at automatisere håndteringen af lastbilers trafik ind og ud af havneområderne.

Direktør Morten Engelstoft siger til avisen, at det har været kilde til stor frustation.

“Det lyder meget banalt, men faktisk har det altid været kilden til stor frustration for vores kunder, for det er gået meget langsomt, og mange gange har der været kilometerlange køer af lastvogne, som blokerer hele området, fordi de ikke har kunnet komme hurtigt nok ind og ud af vores havn,” siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job