Kina prøver at stoppe finans-gigant fra monopol: Ant Group skal tilbage til rødderne

Kinesiske Ant Group har vikset sig over hovedet på sine konkurrenter i løbet af de sidste 17 år. Nu sætter kinesiske myndigheder foden ned.

Artikel top billede

Kinesiske tilsynsmyndigheder beordrer finansgiganten Ant Group, der står bag betalingstjenesten AliPay, at vende tilbage til sine rødder som udbyder af betalingstjenester.

Ellers vil regeringen begrænse væksten i virksomhedens mest lukrative del af forretningen, der handler om forbrugerlån og formueforvaltning.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Centralbanken indkaldte Ant Groups ledere i lørdags og bad den om at rette op på virksomhedens udlån, forsikring og formuestyringstjenester, sagde Kinas centralbank i en erklæring søndag.

Centralbanken har desuden tilkendegjort, at Ant Group brugte sin dominans til at udelukke rivaler og skadede sine forbrugere interesser. Ant Group har i øjeblikket over 730 millioner månedlige brugere.

Stedfortrædende guvernør i centralbanken, Pan Gongsheng, peger på, at Ant Groups virksomhedsledelse ikke er sund, sagde han.

Ledelsen behandlede lovgivningen med ligegyldighed, så stort på overholdelseskrav og engagerede sig i "regulatorisk arbitrage".

Indgrebet udgør en alvorlig trussel mod stifteren Jack Mas finansimperiums vækst i fremtiden.

Før regulatorer greb ind, var Ant Group klar til en offentlig notering, der ville have værdsat den til mere end 300 milliarder dollar – svarede til 1,8 billioner danske kroner.

Forhindring af monopol på markedet

Tiltaget er sat i gang, for at stoppe de monopollignende kræfter, som Ant Group har vokset sig til i de seneste år.

Den kinesiske regering er generelt begyndt at anlægge en hårdere linje over for store internetfirmaer, der er kommet til at udøve stor indflydelse på dele af økonomien.

Kinas markedsregulator åbnede for nylig en antimonopolundersøgelse af Ant Groups søsterselskab, handelsplatform Alibaba.

Ant Groups Alipay-platform startede som en betalingstjeneste for Alibabas online shoppingwebsteder, men er siden vokset, og giver i dag sine brugere mulighed for at optage små lån, investere deres opsparing og købe forsikringer.

Ant Group lover at revision

Ant Group sagde i en erklæring søndag, at selskabet vil oprette et særligt team til at komme med forslag samt en tidsplan for en revision.

Selskabet lover samtidig at opretholde forretningsdriften for brugerne og at holde omkostningerne for forbrugere og finansielle partnere uændret samtidig med, at risikokontrol skærpes.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    LB Forsikring

    Product Owner til medlemsrelationen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S