Artikel top billede

Dansk sikkerhedsråd kritiserer telelovforslag: Det udfordrer teleselskabernes konkurrencedygtighed

Teleselskaberne vil miste konkurrenceevne, være i konstant usikkerhed for Center for Cybersikkerhed, og de vil ikke kunne klage over afgørelser. Her er alle kritikpunkterne i høringssvaret fra Rådet for Digital Sikkerhed.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se listen af kritikpunkter af det nye telelovforslag.
  • Læs hvad lovforslaget siger i dag om disse punkter.
741
3:45 min
Rådet for Digital Sikkerhed (RFDS) udtrykker bekymring i et høringssvar, som det har sendt til Forsvarsministeriet i dag, om det telelovforforslag, som regeringen sendte i høring før jul.

Rådet forudser, at Center for Cybersikkerheds beføjelser til at udelukke leverandører fra markedet kan i sidste ende ”have negative konsekvenser for konkurrencen.”

Fristen for høringssvar har grundet både jul og nytår været usædvanligt kort, hvilket Rådet for Digital Sikkerhed (RFDS) også bemærker i sit høringssvar.

Læs også: Kaos inden ny telelov: Forsvarsministeriet kan ikke udlevere en udtømmende liste på lande, som teleindustrien må handle med

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for