Dansk sikkerhedsråd kritiserer telelovforslag: Det udfordrer teleselskabernes konkurrencedygtighed

Teleselskaberne vil miste konkurrenceevne, være i konstant usikkerhed for Center for Cybersikkerhed, og de vil ikke kunne klage over afgørelser. Her er alle kritikpunkterne i høringssvaret fra Rådet for Digital Sikkerhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se listen af kritikpunkter af det nye telelovforslag.
  • Læs hvad lovforslaget siger i dag om disse punkter.
741
3:45 min
Rådet for Digital Sikkerhed (RFDS) udtrykker bekymring i et høringssvar, som det har sendt til Forsvarsministeriet i dag, om det telelovforforslag, som regeringen sendte i høring før jul.

Rådet forudser, at Center for Cybersikkerheds beføjelser til at udelukke leverandører fra markedet kan i sidste ende ”have negative konsekvenser for konkurrencen.”

Fristen for høringssvar har grundet både jul og nytår været usædvanligt kort, hvilket Rådet for Digital Sikkerhed (RFDS) også bemærker i sit høringssvar.

Læs også: Kaos inden ny telelov: Forsvarsministeriet kan ikke udlevere en udtømmende liste på lande, som teleindustrien må handle med

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job