Kendte kapitalfonde med i opløbet om danske Emply: ”Vi har fået et stort og flot millionbeløb”

Danske Emply har gennem de seneste år modtaget fem til otte henvendelser fra potentielle købere hver måned. Men først nu har selskabet valgt at sælge, og valget faldt på Lessor Group, der er ejet af amerikanske Paychex. Emplys stifter Gert Abildskov fortæller her hvorfor.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på hvorfor danske Emply solgte sin forretning til Lessor Group, der er ejet af amerikanske Paychex
  • Få indsigt i Emplys stifter Gert Abildskovs ambitioner for selskabet
  • Bliv klogere på, hvad salgsprisen lyder på
494
2:30 min
Der har været rift om det danske it-firma Emply, der netop er blevet solgt til den amerikanske koncern Paychex, som i forvejen ejer danske Lessor Group.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP Senior konsulent

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S