Datacentralen SDC bløder storkunder: Mister sin største kunde

Den norske finansgruppe Eika Gruppen har valgt at forlade samarbejdet for den danske datacentral SDC. Dermed vinker SDC farvel til en af sine største kunder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En af Norges største finansvirksomheder Eika Gruppen, har forladt samarbejdet i den danske datacentral SDC kort før jul.

Dermed er endnu en storkunde i den danske datacentral sagt farvel til samarbejdet, men den norske virksomhed er ikke alene om at forlade det danske selskab.

Det skriver Børsen i en artikel i dagens avis.

Efter Spar Nord opkøbte den danske del af Banknordik, der også er kunde hos SDC forsvandt endnu mere omsætning fra SDC.

“Eika har haft et godt samarbejde med SDC i mange år. Grundlaget for vores beslutning om at gå fra SDC til Tietoevry (finsk-fransk it-leverandør, red.) er, at vi over tid har oplevet nogle udfordringer med SDC's leverancer knyttet til særnorsk infrastruktur og kundeadfærd. Det er samtidigt vigtigt for os med en øget strategisk fleksibilitet. Bankerne skal have en fremadrettet it-platform, som svarer til de stadigt øgede forventninger til digitale løsninger og tjenester,” siger Sigurd Ulven, der er informationsdirektør i Eika Gruppen til avisen.

Eika Gruppen udgør 15-20 procent af SDC's kundegruppe der også til sammen ejer datacentralen.

SDC fik forrige år kritik af Finanstilsynet for blandt andet manglende it-sikkerhed.

Læs mere her: SDC har væsentlige svagheder i it-sikkerheden: Får flere påbud fra Finanstilsynet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse