Datacentralen SDC bløder storkunder: Mister sin største kunde

Den norske finansgruppe Eika Gruppen har valgt at forlade samarbejdet for den danske datacentral SDC. Dermed vinker SDC farvel til en af sine største kunder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En af Norges største finansvirksomheder Eika Gruppen, har forladt samarbejdet i den danske datacentral SDC kort før jul.

Dermed er endnu en storkunde i den danske datacentral sagt farvel til samarbejdet, men den norske virksomhed er ikke alene om at forlade det danske selskab.

Det skriver Børsen i en artikel i dagens avis.

Efter Spar Nord opkøbte den danske del af Banknordik, der også er kunde hos SDC forsvandt endnu mere omsætning fra SDC.

“Eika har haft et godt samarbejde med SDC i mange år. Grundlaget for vores beslutning om at gå fra SDC til Tietoevry (finsk-fransk it-leverandør, red.) er, at vi over tid har oplevet nogle udfordringer med SDC's leverancer knyttet til særnorsk infrastruktur og kundeadfærd. Det er samtidigt vigtigt for os med en øget strategisk fleksibilitet. Bankerne skal have en fremadrettet it-platform, som svarer til de stadigt øgede forventninger til digitale løsninger og tjenester,” siger Sigurd Ulven, der er informationsdirektør i Eika Gruppen til avisen.

Eika Gruppen udgør 15-20 procent af SDC's kundegruppe der også til sammen ejer datacentralen.

SDC fik forrige år kritik af Finanstilsynet for blandt andet manglende it-sikkerhed.

Læs mere her: SDC har væsentlige svagheder i it-sikkerheden: Får flere påbud fra Finanstilsynet

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS