Flügger investerer tocifret millionbeløb i ny digital platform: Skal ensrette 400 butikker

Malerkæden Flügger er klar med et større tocifret millionbeløb til en ny digital platform, der skal ensrette 400 butikker. Platformen forventes implementeret i 2022.

Artikel top billede

Flügger er klar med den helt store pensel og vil smide et større tocifret millionbeløb efter en ny digital platform, der skal ensrette 400 Flügger-butikker.

Det skriver Finans.

It-landskabet og dataindsamlingen hos Flüggers mange butikker - hvoraf omkring 40 procent er franchise - i Norden, Østeuropa og Asien er et broget billede.

Det skal den nye platform nu gøre op med, som forventes implementeret fuldt ud i sommeren 2022, fortæller Flüggers direktør til Finans.

"Med vores nye løsning kan vi forene og udnytte alle data i ét og samme system. Dermed kan vores medarbejdere servicere kunderne på en hvilken som helst af vores kanaler, fra fysisk butik til online, fordi alt er smeltet sammen. Samtidig får vi en løsning, som vi ved kan skaleres," lyder det fra Jimmi Mortensen, direktør i Flügger Group, til mediet.

Flügger har i en årrække ligget i strid med it-leverandøren Datacon om implementeringen af et kuldsejlet Microsoft Dynamics-system, der har kostet dyrt for virksomheden.

Læs mere om det her: Så meget koster Flüggers ERP-strid med Datacon: Se millionregningen her

Malerkæden forventer at runde to milliarder kroner i omsætning i regnskabsåret 2020/21.

Den digitale platform hos Flügger skal udvikles af it-firmaet FiftyTwo, der tidligere i 2020 fik ny direktør.

Læs mere om det her: Bernt Therp overtager jobbet som direktør hos Fiftytwo fra Henrik Salicath: Se hvorfor her

Læs også: En af landets ældste virksomheder skyder kæmpe digital transformation i gang efter generationsskifte: "Vi gør det med åbne øjne, og vi ryster ikke på hånden"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S