Flügger investerer tocifret millionbeløb i ny digital platform: Skal ensrette 400 butikker

Malerkæden Flügger er klar med et større tocifret millionbeløb til en ny digital platform, der skal ensrette 400 butikker. Platformen forventes implementeret i 2022.

Artikel top billede

Flügger er klar med den helt store pensel og vil smide et større tocifret millionbeløb efter en ny digital platform, der skal ensrette 400 Flügger-butikker.

Det skriver Finans.

It-landskabet og dataindsamlingen hos Flüggers mange butikker - hvoraf omkring 40 procent er franchise - i Norden, Østeuropa og Asien er et broget billede.

Det skal den nye platform nu gøre op med, som forventes implementeret fuldt ud i sommeren 2022, fortæller Flüggers direktør til Finans.

"Med vores nye løsning kan vi forene og udnytte alle data i ét og samme system. Dermed kan vores medarbejdere servicere kunderne på en hvilken som helst af vores kanaler, fra fysisk butik til online, fordi alt er smeltet sammen. Samtidig får vi en løsning, som vi ved kan skaleres," lyder det fra Jimmi Mortensen, direktør i Flügger Group, til mediet.

Flügger har i en årrække ligget i strid med it-leverandøren Datacon om implementeringen af et kuldsejlet Microsoft Dynamics-system, der har kostet dyrt for virksomheden.

Læs mere om det her: Så meget koster Flüggers ERP-strid med Datacon: Se millionregningen her

Malerkæden forventer at runde to milliarder kroner i omsætning i regnskabsåret 2020/21.

Den digitale platform hos Flügger skal udvikles af it-firmaet FiftyTwo, der tidligere i 2020 fik ny direktør.

Læs mere om det her: Bernt Therp overtager jobbet som direktør hos Fiftytwo fra Henrik Salicath: Se hvorfor her

Læs også: En af landets ældste virksomheder skyder kæmpe digital transformation i gang efter generationsskifte: "Vi gør det med åbne øjne, og vi ryster ikke på hånden"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen