Efter fyringer i TDC: “Langsigtet planlægning har været forfejlet”

De kommende fyringer i TDC-selskabet Nuuday skyldes forfejlet langsigtet virksomhedsplanlægning, lyder vurderingen fra teleanalytiker Torben Rune.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC-selskabet Nuuday er på vej med fyresedler til 125 medarbejdere, da selskabet er ‘strukturelt udfordret’ på den klassiske forretning, der er baseret på kobbernettet.

Topchef Michael Moyell siger til Børsen, at denne del af forretningen falder mere, end forretningen på de nyere forretningsområder stiger.

Teleanalytiker Torben Rune siger til avisen, at TDC nu har haft 25 år til at indstille sig på den nuværende konkurrencesituation.

“Telemarkedet er selvfølgelig blevet meget større end for 25 år siden, men TDC har ikke formået at suge nok kunder til sig. Jeg kan ikke tolke det på en anden måde, end at den langsigtede virksomhedsplanlægning har været forfejlet,” siger han til avisen.

Nuuday reducerede også medarbejder-staben i marts, hvor 150 medarbejdere blev fyret.

Det kan du læse mere om her: TDC fyrer 150 medarbejdere i Nuuday

Selskabet meddeler, at der ikke umiddelbart er planer om flere fyringsrunder i år, men at det på den anden side hele tiden er nødt til at justere omkostningerne i forhold til den ‘konkurrencemæssige finansielle situation.”

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job