Akut mangel på chip tvinger verdens største bil-producenter til at drosle ned for produktionen af biler

Flere af verdens største bil-producenter er tvunget til at drosle ned for produktionen på grund af mangel på chip, som de ikke kan få leveret.

Artikel top billede

En hel stribe af verdens største bil-producenter er ramt af chip-mangel og er af den grund tvunget til at drosle ned for deres produktion af biler.

De tæller store selskaber som Daimler AG og VW, Honda og Suzuki, Subaru, Ford, Fiat Chrysler og Nissan.

Bilproducenterne er dybt afhængige af chip, som anvendes til en række opgaver i moderne biler - lige fra at håndtere åbning og lukning af elektroniske bagsmække til håndtering af automatisk styring af bilen.

Honda meddeler eksempelvis, at selskabet er nødt til at nedjustere produktionen med 4.000 biler i januar, mens Nissan drosler ned for produktionen af Note-biler med en tredjedel.

Fiat Chrysler lukker midlertidigt en fabrik i Canada, mens Ford sætter en fabrik i Kentucky på stand by.

VW - der er verdens største bilproducent - meddelte fornylig, at problemet skyldes, at chip-producenterne i efteråret omjusterede en del af produktionen af chip over til forbruger-elektronik, og derfor ikke har været klar til bil-selskabernes efterspørgsel.

Det skete dengang, fordi chip-producenterne forventede, at det økonomiske klima ville på bil-producenterne til at skære ned for produktionen.

De er derfor blevet overraskede over bil-producenternes nuværende efterspørgsel.

Honda meddeler til Bloomberg, at Covid19 har ramt chip-markedet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job