TDC-direktion udnævner ny direktør for Blockbuster

TDC-ejede Blockbuster har fået ny direktør i Danmark. Fra februar er det Louise Stenberg, der overtager direktørposten fra Casper Hald.

Artikel top billede

Louise Steberg er fra februar ny direktør for TDC-ejede Blockbuster.

Hun har i de seneste år har flere forskellige stillinger i Nudaay inden for strategi, salg og produktudvikling.

Hun overtager direktørposten fra Casper Hald, der fratrådte sin stilling i november 2020.

"Jeg er meget glad for, at vi har en så stærk intern kandidat til at føre
Blockbuster videre. De sidste seks år har Blockbuster under Caspers (Casper Hald, red.) ledelse udviklet sig fra en god idé til at være en markedsleder i Danmark med betydelig vækst i Norden," udtaler Jens Grønlund, direktør for Nuudays digitale brands i meddelelse.

Læs også: TDC-selskabet Nuuday fyrer 125 medarbejdere

Louise Steberg har senest været ansvarlig for Nuudays omnichannel-strategien, hvor hun har ledet udviklingen og implementeringen af kommercielle og digitale strategier for at optimere kundeoplevelsen på tværs af analoge og digitale platforme.

Det er nu hendes opgave at udvikle den engang så hæderkronede videoudlejningsbutik endnu mere online.

"Blockbuster er ikke mere en start-up, men en velfunderet og
ledende forretning, og Louises opgave bliver sammen med teamet at udvikle Blockbusters position i Danmark og Norden. Hun kommer til Blockbuster med en stærk og alsidig værktøjskasse og erfaring indenfor forretningsstrategisk og kommerciel udvikling, samt optimering af digitale kundefokuserede løsninger," lyder det fra Jens Grønlund.

Blockbuster er i dag ifølge TDC Danmarks største online filmudbyder og tilbyder leje, køb og streaming af over 10.000 titler.

Udover Danmark er Blockbuster repræsenteret i Norge, Sverige og Finland.

Video-kæden Blockbuster drejede i 2014 nøglen om i sin sidste butik i Danmark, efter kæden havde langet først VHS-film og siden DVD'er og Bluray-film over disken til danskere i små 20 år.

Blockbuster-brandet blev dog inden lukningen i Danmark købt af TDC, som genoplivede det kendte filmudlejnings-varemærke.

Læs også: Blockbuster klar til dansk comeback: Får 5.000 film på hylderne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job