Stor usikkerhed om ulovlige logningsregler vil blive ændret til februar: "Jeg ser frem til at høre, hvad Nick Hækkerup denne gang har tænkt sig at hive op af hatten."

De berygtede logningsregler har i over 10 år pålagt teleselskaberne en masselogning af danskerne i strid med EU-retten. Justitsministeren og regeringen har lovet lovforslag til februar, men det er fortsat uvist, om det overhoved er på vej.

Artikel top billede

Justitsminister Nick Hækkerup (S) th. (Foto: © Mario Salerno / Mario Salerno)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i regeringens planner om at ændre logningsreglerne
  • Hvorfor regeringen ifølge kilder vurderer, at et lovforslag alligevel ikke kommer til februar
  • Hvornår vi kan se frem til at logningsreglerne bliver ændret
987
5 min
I over 10 år er der foregået en ulovlig masselogning af danskernes teledata.

Flere EU-domme, senest fra 6. oktober 2020, har ellers klart og tydeligt slået en tyk streg under, at masseovervågningen eller en såkaldt udifferentieret logning af teledata er i strid med EU’s grundlæggende rettigheder, det såkaldte EU-Charter.

På trods er ulovlighederne fortsat under gentagende justitsministre fra Søren Pind (V), Mette Frederiksen (S), Karen Hækkerup (S), Morten Bødskov (S) over Brian Mikkelsen (K), Søren Pape Poulsen (K) og nuværende justitsminister Nick Hækkerup (S).

Senest har Nick Hækkerup endnu en gang bebudet, at en revision af logningsreglerne er på vej, og at et regeringen vil stillet et lovforslag i februar.

Det har han og tidligere justitsministre tidligere gjort, for blot at udsætte lovjusteringerne.

Men en ændring af loven er tilsyneladende så højt på regeringens agenda, at det er skrevet ind i regeringens lovprogram.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse