Kæmpe opgør om ulovlige masselogning: Forening vil klage over teleselskaber til Datatilsynet

I kølvandet på et samråd med justitsminister Nick Hækkerup (S) om ulovlig masselogning, vil Foreningen mod Ulovlig Logning nu indgive en klage til Datatilsynet mod teleselskaberne. ”Enten stopper teleselskaberne den ulovlige logning eller også får de en millionbøde," siger jurist Rasmus Malver, der står bag foreningen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor sender Foreningen for Ulovlig Logning nu klage mod teleselskaberne til Datatilsynet
  • Forstå det store opgør der meget vel kan være på vej
  • Tjek hvordan Teleindustrien forholder sig
  • Hvornår vi kan forvente at masselogning stopper
1.166
6 min
Et større opgør med logningsreglerne i Danmark kulminerer nu efter, at justitsminister Nick Hækkerup (S) i dag på et samråd har klargjort, at teleselskaber i Danmark ikke vil blive straffet, hvis de stopper masselogning.

"Grundlæggende er det sådan, at teleselskaber ikke vil kunne straffes, hvis de ikke logger fremadrettet. Det er en af de konsekvenser, som dommen (EU-dom fra 6. oktober 2020, red.) har."

Udtalelsen har fået den første dominobrik til at vælte.

For i begyndelsen af næste uge sender Foreningen mod Ulovlig Logning en klage mod teleselskaberne til Datatilsynet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration