Verdens tredjestørste smartphone-producent blacklistes af Trump-administrationen

Smartphoneproducenten Xiaomi er blandt de ni nytilkomne på Trump-administrationens sorte liste over kinesiske virksomheder, som amerikanerne ikke længere må investere i.

Artikel top billede

Sammen med otte andre virksomheder er den kinesiske smartphoneproducent Xiaomi den seneste, der er blevet blacklistet af det amerikanske forsvarsministerium.

De ni virksomhed, der blev udelukket fra forretninger med USA torsdag påstås at være kinesiske militærvirksomheder ifølge ministeriet.

Det skriver erhversmediet Bloomberg.

Xiaomi har siden tredje kvartal sidste år været verdens tredje største smartphoneproducent, hvor tech-selskabet overhalede Apple og lagde sig lige under Huawei og Samsung.

Den sorte liste

Tilbage i november underskrev den amerikanske præsident Donald Trump en bekendtgørelse, der skulle træde i kraft i januar, for at forhindre investeringer i virksomheder, der blev udpeget som støtte til indsatsen fra Kinas militær-, efterretnings- og sikkerhedsapparater.

En af de virksomheder, som bekendtgørelsen havde til mål at regulere indenfor USA var Huawei, som flere lande – herunder Danmark – er begyndt at tage sine lovmæssige forholdsregler mod.

Læs også: Kaos inden ny telelov: Forsvarsministeriet kan ikke udlevere en udtømmende liste på lande, som teleindustrien må handle med

Også Kinas største chipproducent SMIC og landets tre største teleoperatører er blandt målene på USA's liste.

Den nye udelukkelses-liste skal ikke forveksles med den i forvejen eksisterende liste, der i handelsministeriet allerede udelukker Huawei, DJI, SenseTime og andre kinesiske teknologivirksomheder fra amerikanske leverandører på grund af nationale sikkerhedshensyn.

Meget i stil med den nye telelov, som den danske regering i øjeblikket har i høring, der skal udelukke de danske teleselskaber fra at indgå aftaler med bestemte leverandører ud fra et sæt kriterier.

Læs også: Regeringen vil udelukke bestemte it-leverandører fra kritisk infrastruktur med nyt lovforslag: Se hele forslaget her

Xiaomi afviser at være kontrolleret af Kinas regering

Xiaomi afviser dog, at det ejes, kontrolleres eller er tilknyttet det kinesiske militær, samt at det er et kommunistisk militærselskab.

Virksomheden vil arbejde hen imod at beskytte selskabets og dets aktionærers interesser, oplyser en Xiaomi-talsmand i en erklæring.

For andre selskaber – China Mobile, China Unicom og China Telecom – der er havnet på USA's sorte liste, endte New York Stock Exchange med at annullere deres børsnotering.

Annonceindlæg fra Deloitte

Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S