Schrems II kan få alvorlige konsekvenser for danske virksomheders it-sourcing: "Du har et problem, hvis du outsourcer en funktion, der har adgang til persondata"

Outsourcing-aftaler kan blive mere komplicerede efter EU-domstolen har kendt privacy shield ugyldigt. Det fastslår it-advokat Martin Folke Vasehus.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Schrems II også giver problemer for outsourcingsaftaler
  • Se Martin Folke Vasehus' vurdering af it-outsourcing efter Schrems II
785
4 min
EU-domstolens afgørelse i den såkaldte Schrems II-sag har skabt stor tvivl og forvirring i det meste af EU.

Afgørelsen har nemlig skabt tvivl om brugen af cloud-tjenester, hvor data bliver sendt til USA.

Men afgørelsen kan også få konsekvenser for it-outsourcingaftaler, som danske virksomheder har med lande uden for EU. Det forklarer it-advokat og stifter af ComplyCloud, Martin Folke Vasehus.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job