3Shape vinder kæmpekontrakt i USA foran ærkerival

Den fremadstormende danske it-virksomhed 3Shape med speciale i tandlæger har vundet sin største aftale nogensinde foran sin ærkerival.

Artikel top billede

Den danske teknologivirksomhed 3Shape, der står bag 3D-scannere og software til tandlæger, har sikret sig en kæmpeaftale på det amerikanske marked.

Det skriver Finans.

Aftalen, der er den største for 3Shape nogensinde, indebærer, at selskabet skal levere udstyr og software til Aspen Dental, der står bag 900 tandlægeklinikker.

"Det er med afstand den største enkeltstående kontrakt i 3Shapes historie, og det vil betyde rigtig meget for at øge vores markedsandel på det amerikanske marked. Vi tror, at vi med den her aftale kommer til at øge vores markedsandel to til tre procentpoint i indeværende år," siger Jakob Just-Bomholt, CEO for 3Shape, til Finans.

Kontrakten landede 3Shape foran sin største konkurrent, amerikanske Align Technologies, som 3Shape i de seneste år har haft dyre juridiske slagsmål med grundet flere søgsmål.

3Shape - der i 2020 havde omkring 1.600 medarbejdere - omsatte i seneste i 2018 for godt 1,6 milliarder kroner, hvor selskabet landede et overskud på knap 211 millioner kroner.

Jakob Just-Bomholt, der ikke vil komme ind på værdien af aftalen, blev direktør for 3Shape i juni 2020.

Det kan du læse mere om her: Falck-direktør bliver CEO i fremadstormende dansk it-firma: Tiltræder efter sommerferien

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S