3Shape vinder kæmpekontrakt i USA foran ærkerival

Den fremadstormende danske it-virksomhed 3Shape med speciale i tandlæger har vundet sin største aftale nogensinde foran sin ærkerival.

Artikel top billede

Den danske teknologivirksomhed 3Shape, der står bag 3D-scannere og software til tandlæger, har sikret sig en kæmpeaftale på det amerikanske marked.

Det skriver Finans.

Aftalen, der er den største for 3Shape nogensinde, indebærer, at selskabet skal levere udstyr og software til Aspen Dental, der står bag 900 tandlægeklinikker.

"Det er med afstand den største enkeltstående kontrakt i 3Shapes historie, og det vil betyde rigtig meget for at øge vores markedsandel på det amerikanske marked. Vi tror, at vi med den her aftale kommer til at øge vores markedsandel to til tre procentpoint i indeværende år," siger Jakob Just-Bomholt, CEO for 3Shape, til Finans.

Kontrakten landede 3Shape foran sin største konkurrent, amerikanske Align Technologies, som 3Shape i de seneste år har haft dyre juridiske slagsmål med grundet flere søgsmål.

3Shape - der i 2020 havde omkring 1.600 medarbejdere - omsatte i seneste i 2018 for godt 1,6 milliarder kroner, hvor selskabet landede et overskud på knap 211 millioner kroner.

Jakob Just-Bomholt, der ikke vil komme ind på værdien af aftalen, blev direktør for 3Shape i juni 2020.

Det kan du læse mere om her: Falck-direktør bliver CEO i fremadstormende dansk it-firma: Tiltræder efter sommerferien

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S